Energia a pierdut confruntarea cu BC Mureş

Energia a pierdut in deplasare cu BC Mureş, scor 62-83, într-un meci contând pentru etapa a 12-a a Ligii Naţionale.

Jucătorii Energiei au ţinut piept mureşenilor doar în primul sfert, care s-a încheiat la egalitate, 24-24. Cele două echipe au început echilibrat partida. Tripla lui Adamovic a adus primele puncte pentru mureşeni, apoi Karpelesz a răspuns prin aceeaşi monedă. Energia a şi condus în minutul 3 prin o nouă triplă semnată de către Kremen, dar Ivanovic a preluat conducerea. Energia nu a cedat şi până spre finalul primului sfert, atunci, când de la scorul de 24-16 s-a ajuns la 24 egal după zece minute.

Pentru baschetbaliştii gorjeni a urmat un sfert de coşmar, dominat clar de formaţia gazdă, care s-a impus cu 25-12. Sfertul al doilea s-a dovedit a fi decisiv, elevii lui Srecko Sekulovic au reuşit un run de 10-1, desprinzându-se decisiv pe tabelă. La pauza mare, mureşenii au intrat cu avantaj de 13 puncte pe tabela de marcaj, 49-36.  După pauză, tot echipa din Mureş a fost cea care a condus ostilităţile în teren şi care s-a distanţat definitiv. Ardelenii au câştigat şi sfertul trei(16-10), iar înainte de ultima parte a meciului tabela arăta 65-46. Cu victoria ca şi acontată, mureşenii au redus din turaţie, în timp ce Energia a încercat să reducă din diferenţă. Gruparea gorjeană nu a mai avut forţă să revină în joc, mai mult, a pierdut şi ultimul sfert, scor 18-16 pentru Mureş. Scorul final, 83-62,  a consfinţit pentru Energia, încă o înfrângere drastică în deplasare, după U BT Cluj şi Lukoil Sofia.

Cel mai bun jucator al gorjenilor a fost Nemanja Milosevic cu 21 p marcate, urmat de americanii Porter Troupe cu 16p şi Louis Darby cu 14p. De partea cealaltă, Ousmane Barro a fost principala armă a mureşenilor, acesta reuşind 20p.

BC Mureş: O. Barro 20p, F. Adamovic 15p, M. Ceskovic 10p, G. Gajovic 9p, V. Peciukas 8p, I. Ivanovic 8p, L. Lazăr 6p, A. Căpuşan 4p, L. Polyak 3p, A. Oprea, V. Corpodean, C. Jakab. Antrenor: Srecko Sekulovic.

ENERGIA: Nemanja Milosevic 21p, Porter Troupe 16p, Louis Darby 14p, Giordan Watson 4p, Tal Karpelesz 3p, Michal Kremen 3p, Larry Turner 1p, Barîş Aktaş, Vasile Ştefan, Cătălin Vlaicu, Marian Minea. Antrenor: Antonis Constantinides.