Energia, eliminata din Cupa Romaniei după primul tur

Energia a avut ghinion după tragerea la sorți a partidelor de la Cupa României. Sorții i-au scos în cale echipa campioană, HCM Constanța, echipă care domină handbalul românesc de ani buni.

HCM CONSTANŢA – ENERGIA PANDURII  42-31 (20-18)

energia handbal masculin

În  prima repriză, desfășurată sub semnul echilibrului, Energia a evoluat cu mult curaj, reușind în dese rânduri să-i pună în dificulatate pe jucătorii echipei campioane. S-a mers cap la cap până aproape de finalul primei reprize când Energia rămâne fără unul dintre jucătorii de bază, Mihai Asoltanei. Portarul Constanţei a ieșit necontrolat şi comis un fault grosolan la Asoltanei, plecat pe contraatac. Rudi Stănescu primeşte cartonaş roşu direct. Asoltanei părăseşte terenul pe targă, în aplauzele publicului şi încurajările colegilor și ajunge la spital. Chiar dacă Energia a făcut o primă repriză foarte bună, a jucat  curajos şi de la egal la egal cu echipa campioană, dobrogenii au intrat la pauză cu un avans de două goluri, scor 20-18.

După pauză, campioana HCM Constanța a gestionat mai bine începutul reprizei secunde și s-a desprins decisiv pe tabelă. Pentru Energia a fost o repriză de coșmar în care a încercat să limiteze proporțiile scorului. Scor final 42-31 pentru dobrogeni. Pentru Energia a fost primul și ultimul meci de la actuala ediție a cupei României. De la Energia s-au remarcat portarul George Șelaru, care a avut câteva intervenții specatculoase și Darius Apolzan care a înscris 9 goluri în poarta constanțenilor.

ENERGIA: Darius Apolzan 9g, Florin Acatrinei 6g, Dorin Dragnea 5g, Laurențiu Dinescu 5g, Paul Giotoiu 4g, Andrei Enache 1g, Răzvan Mledenciu 1g, Cristian  Antonaru, George Șelaru, Mihai Asoltanei, Vali Popescu, Cosmin Liberț, Martin Juzbasic. Antrenor: Liviu Andrieș.

Constanța: Alex Șimicu 9g, Laurențiu Toma 8g, Bogdan Criciotoiu 6g, Marius Stavrositu 4g, Marius Novanc 4g, Predrag Vujadinovic 3g, Alex Csepreghi 2g, George Buricea 2g, Branislav Agelovski 2g, Bogdan Șoldănescu 2g, Ramon Șomlea 1g, Mihai Popescu, Rudi Stănescu. Antrenor: Zvonko Shundovski.