Rezultatele din Runda Principală, Handbal Feminin, Campionatul European U17 Polonia 2013

UPDATE :Suedia a invins Rusia cu scorul 26:24 și a castigat pentru prima data Campionatul European U17 Polonia 2013!

Echipa Daneza a castigat medalia de bronz! În meciul pentru locul 5 Muntenegru a câștigat împotriva României.

Echipa nationala a Frantei a învins Olanda cu două goluri (26:24) partida contand pentru locul 11, astfel va participa la Campionatul Mondial, Polonia invinge Slovacia cu scorul 26:24 (14:10) și astfel ocupa locul 15, După o partida foarte stransa Spania invinge nationala Cehiei cu 23:21 (11:11) si termina campionatul pe locul 13.

După un meci fantastic, în prima  semi-finala Suedia a invins Danemarca, 30:28 (14:14) si s-a calificat in finala unde va intalni nationala Rusiei  care a câștigat împotriva Portugaliei, 35:23 (20:8) in a doua semi-finala de la Campionatul European U17

Reprezentativa de handbal feminin sub 17 ani a României a învins Croația în semifinalele playoff-ului pentru locul 5 la Campionatul European organizat în Polonia

Echipa nationala a României a învins echipa Muntenegrului cu scorul de 27-22 (12-13), miercuri seara, la Gdynia, în ultimul său meci din grupa 1 principală a Campionatului European de handbal pentru junioare U-17 din Polonia.

Spania – Cehia / 23:21 (11:11)

Selecţionata României a fost surclasată cu scorul de 36-24 (16-13) de Danemarca, marţi seara, la Gdynia, în grupa 1 principală a Campionatului European de handbal pentru junioare U-17 din Polonia, şi a ratat calificarea în semifinalele competiţiei.

Mircea M

Conducerea FRH se plânge de costurile mari pentru organizarea Campionatului European