Președintele Federației Române de Volei, Adin Cojocaru, a declarat, miercuri, într-o conferință de presă, că obiectivul echipei naționale a României la Campionatul Mondial din Filipine este atingerea fazei optimilor de finală.
‘Obiectivul echipei naționale la Campionatul Mondial este de a atinge cel puțin faza optimilor de finală. Adică ieșirea din grupă. Avem experiența participării la Campionatul European și știm că după faza grupelor depinde foarte mult de felul în care ești antrenat și de forma din ziua meciului. Faza stresantă este cea din grupe, dar după aceea sperăm să avem un parcurs cât se poate de lung’, a declarat Adian Cojocaru pentru AGERPRES.
Pentru România, revenirea la Campionatul Mondial reprezintă mai mult decât o participare este șansa unei generații tinere să scrie istorie.
‘Pentru voleiul românesc este foarte bine că ajungem la Campionatul Mondial după 43 de ani, după o perioadă muncită, o perioadă gândită și iată că rezultatele încep să apară. Pentru noi este esențial să avem o prestație extrem de bună la Mondial care să reprezinte un punct de plecare în strategiile viitoare ale federației. Mai mult, la anul România organizează o grupă de Campionat European, deci această participare este un piedestal pe care construim următoarele competiții’, a adăugat președintele FRV.
Echipa națională a României participă în perioada 12-28 septembrie, la Campionatul Mondial de volei masculin din Filipine după o pauză de 43 de ani. Prima reprezentativă se află în Grupa B și va întâlni Polonia (13 septembrie), Olanda (15 septembrie) și Qatar (17 septembrie).