Când poate fi implementat VAR în Liga 1

Răzvan Burleanu a dezvăluit că FRF și LPF fac eforturi pentru ca arbitrajul video să fie introdus cât mai curând în Liga 1. Cel mai probabil, potrivit spuselor președintelui FRF, VAR va fi implementat începând cu startul playoff-ului.

După doar o etapă din noul sezon al Ligii 1 și deja au apărut nemulțumirile la adresa arbitrajului din Liga 1. Gică Hagi s-a arătat nemulțumit de maniera de arbitraj a lui Bîrsan, pe care l-a acuzat la finalul meciului dintre UTA si Farul, că nu a văzut ”un fault clar la Larie”. Și Andrei Prepeliță, antrenorul lui FC Argeș, a reclamat ”mici ciupeli” din partea arbitrilor la meciul Universitatea Craiova – FC Argeș.

Oficialul Federației Române de Fotbal, spune că echipele din Liga 1 au avut posibilitatea de a contribui financiar pentru implementarea arbitrajului asistat video, mai ales că FRF nu dispune de fonduri publice. Burleanu este de părere că este de datoria cluburilor să contribuie pentru VAR.

Cu toate acestea, președintele FRF spune că a discutat deja cu echipa de implementare a sistemului de arbitraj asistat video și se pare că Liga 1 va avea VAR în curând.

„Există posibilitatea să avem VAR la începutul play-off-ului”, a declarat Răzvan Burleanu.

Burleanu este de părere că nu este important doar ca Liga 1 să aibă VAR, dar este necesar ca acesta să fie implementat corect.

Citește si...

Clubul CS Minaur sancționat de FRH

Redacția

Două transferuri la Craiova!

Redacția

Percheziții DNA la Dunărea Brăila!

Redacția

Suspendare și amendă pentru Nicolae FĂT după scandalul de la Cupa României

Redacția

Corona Brașov rămâne fără antrenor!

Redacția

FRH a stabilit locația turneului de baraj pentru menținere / promovare

Redacția

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More