Cisnădie învinsă în Cupele Europene EHF

Măgura Cisnădie a fost învinsă de formaţia maghiară Siofok KC cu scorul de 33-24 (16-13), sâmbătă, în deplasare, în prima manşă din turul al treilea preliminar al competiţiei feminine de handbal EHF European League.

Fără un arbitraj nesimțit Cisnădie și a arătat adevărata valoare! Așteptăm marea comunitate Handbal feminin să spună că arbitrii… au greșit…

Măgura a fost condusă de la un capăt la altul al meciului, reuşind să egaleze în trei rânduri în prima repriză (8-8, 9-9, 10-10), după care gazdele au intrat la pauză cu un avans de trei goluri, 16-13, iar în repriza secundă s-au desprins la 11, diferenţa finală fiind de nouă goluri, 33-24.

Pentru echipa antrenată de Alexandru Weber au marcat Marilena Neagu 8 goluri, Asli Iskit-Calişkan 3, Dana Abed Kader 3, Elena Roşu 3, Maria Bardac 3, Iulia Gariaeva 2, Mouna Jlezi 1, Giulia Guariero 1.

Golurile gazdelor au fost reuşit de Dejana Milosavljevic 9, Kinga Debreczeni-Klivinyi 8, Tamara Mavsar 4, Nikoletta Kiss 4, Hawa Ndiaye 4, Marina Rajcic (portar) 1, Ana Kojic 1, Blanka Kajdon 1, Rita Lakatos 1, Nelli Such 1.

Manşa secundă va avea loc pe 10 decembrie, la Cisnădie.

Câştigătoarea acestei duble manşe se va califica în grupele competiţiei.