Componenta seriilor pentru sezonul 2015-2016 al Ligii a 3-a

Editia 2015-2016 are in component nu mai bine de 77 de echipe, împărţite în cinci serii, impartite pe criteria georgrafice.Comitetului Executiv al Federaţiei Române de Fotbal, a stabilit luni si a inclus şi stabilirea componenţei seriilor ediţiei 2015-2016 a Ligii 3. Faţă de cele 74 de cluburi înscrise iniţial, au mai fost adăugate alte trei echipe, foste participante în sezonul precedent al eşalonului al treilea.

Campionatul Ligii 3 va debuta pe data de 29 august 2015, într-o formulă cu cinci serii, în care echipele au fost repartizate pe criterii geografice.

SERIA I (15 echipe):

CS Ştiinţa Miroslava
ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe
CS Aerostar Bacău
SCM Petrotub Roman
FC Cetatea Târgu Neamţ
AFC Metalosport Galaţi
ACS Bucovina Rădăuţi
CSM Paşcani
CS FC Zagon
CS Sporting Lieşti
CS Panciu*
CS Atletico Vaslui*
CS Speranţa Răuceşti*
ACS Inter Dorohoi*
FC Ceahlăul II SA***

SERIA a II-a (16 echipe):

ACS FC Delta Dobrogea Tulcea
CS Tunari
SC FC Metaloglobus Bucureşti
ACS Callatis 2012 Mangalia
ACS Înainte Modelu
ACS Gloria Popeşti Leordeni
ASC Juventus Bucureşti
ACS Viitorul Domneşti
CS Inter Clinceni
AFC Unirea 04 Slobozia
**
SC Dinamo 1948 II SA
AS Voinţa Snagov
ACS Olimpia Râmnicu Sărat*
FC Viitorul II SA*
ACSM Olteniţa*
CS Petrolistul Boldeşti*

SERIA a III-a (16 echipe):

CS Ştefăneşti
CS Afumaţi
CS Concordia Chiajna II
CS Sporting Roşiori 2008
SCM Piteşti
CS Altetic Bradu
ACS Metrololitan Işalniţa
ACS Urban Titu
ACS Podari
CS Sportul Vişina Nouă
FC Olt Slatina
**
ACS Sporting Turnu*
AS FC Aninoasa*
SC FC Voluntari II*
AFC Hărman*
AFC Astra II***

SERIA a IV-a (15 echipe):

CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic
CS Naţional Sebiş
CS Vulturii 2009 Lugoj
CS Millenium Giarmata
CS Pandurii Lignitul II Târgu Jiu
ACSO Filiaşi
CS Ineu
CS FC Hunedoara
CS Minerul Motru 2008
ACF Metalurgistul Cugir 1939
ACS ASU Politehnica Timişoara
*
CNS Cetate Deva*
CS Măgura Cisnădie*
ACS Performanţa Ighiu*
CS Universitatea Craiova II SA*

SERIA a IV-a (15 echipe):

CS FC Zalău
ACSM Sighetu Marmaţiei
CS Oşorhei
CS Unirea Jucu
AFC Arieşul 1907 Turda
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
CSM Avântul Reghin
CS Iernut
CS Sănătatea Servicii Publice Cluj Napoca
CS Luceafărul Oradea*
ACS Industria Galda
ASF Comuna Recea*
ACS Luceafărul Bălan*
AFC Odorheiu Secuiesc*
FC Unirea Dej***

* echipe promovate din Liga a 4-a
** echipe care au activat sezonul trecut în Liga 2, de unde s-au retras
*** echipe retrogradate din Liga 3 acceptate în noul sezon

 

Sportul unește oamenii – Cadoria
Sportul înseamnă sanatate

Leave a Reply

Your email address will not be published.