CSM Bucureşti a câştigat Cupa României la handbal feminin

CSM Bucureşti a câştigat Cupa României, după ce a învins-o pe SCM Râmnicu Vâlcea cu scorul de 34-26 (14-15), duminică, în finala desfăşurată în Sala Sporturilor din Mioveni.

CSM Bucureşti a cucerit trofeul pentru a cincea oară (2016, 2017, 2018, 2019, 2022), pierzând alte trei finale (2015, 2020, 2021).

Prima repriză a fost echilibrată, dar formaţia vâlceană s-a desprins la două goluri, 8-6 (min. 14), iar la pauză avea un gol în plus pe tabelă, 15-14. Vâlcea a avut un debut bun de repriză secundă, distanţându-se la trei goluri, 17-14 şi 18-15. A urmat un joc dezastruos pentru Vâlcea care în 12 minute a înscris doar un gol şi a reușit performanță să primească 11, astfel că CSM Bucureşti conducea în min. 47 cu 26-19.SCM, care sâmbătă a avut un meci de 80 de minute cu Rapid, în semifinale, nu a reuşit decât să limiteze proporţiile scorului până la final.

Neagu a marcat 12 goluri pentru CSMB, Emilie Arntzen 4, Malin Aune 4, Carmen Martin 4, iar de la vâlcence s-au remarcat Irina Glibko 6 goluri, Asma Elghaoui 5, Daria Bucur 5.

În meciul pentru bronz, Măgura Cisnădie a învins-o neaşteptat pe CS Rapid, cu 23-22 (10-10), golul victoriei fiind marcat de Elena Gjorgjijevska în min. 59.