CSM București va juca în următorul sezon competițional în Liga Campionilor, după ce a primit un wild card din partea Federației Europene de Handbal.
Federația Română de Handba a îngheţat sezonul Ligii Florilor, astfel că ocupanta primului loc din clasament, SCM Râmnicu Vâlcea, a fost echipa trimisă direct în grupele Ligii Campionilor. Aflată pe locul al doilea în momentul îngheţării sezonului, CSM Bucureşti a cerut wild card pentru a evolua în aceeaşi fază a competiţiei intercluburi în sezonul următor.
Cererea vicecampioanei României a fost aprobată de Comitetul Executiv al EHF, iar CSM Bucureşti, FTC-Rail Cargo, Brest Bretagne, CSKA, RK Krim Mercator, HC Podravka Vegeta şi SG BBM Bietigheim au primit wild card pentru sezonul următor.
Faza grupelor Ligii Campionilor va începe pe 12 septembrie, iar tragerea la sorţi va avea loc pe 1 iulie, la Viena.
Echipele calificate în grupele Ligii Campionilor:
FOTO csmbucuresti.ro