CSM Cetate Devatrans – HCM Baia Mare 22-24

HCM Baia Mare a obtinut a patra victorie in acest sezon in fata echipei  CSM Cetate Devatrans, echipa lui Buceschi si Kovacs impunandu-se la scorul de 24-22 (13-13).

O victorie obtinuta cu niste emotii, dupa ce echipa gazda a reusit sa si conduca si s-a tinut scai de vicecampioanele Romaniei pana spre final de joc. Cu maximum de puncte, baimarencele conduc Liga.

CSM Cetate Devatrans – HCM Baia Mare 22-24 (13-13)

nechita

Baimarencele au inceput bine partida si au avantaj de trei goluri in minutul 7: 4-1. Eden Hairi cere time out si sfaturile sale se dovedesc a fi utile si gazdele egaleaza in minutul 11. Baia Mare are din nou momente inspirate in atac si reuseste sa se desprinda la patru goluri (7-11 in min. 19), insa pe finalul primei reprize echipa gazda revine si egaleaza la 13, scor cu care se iese la vestiare.

In actul secund, handbalistele din Deva reusesc sa obtina primul avantaj: 16-15 in min. 39. Echipa din Deva se apara agresiv, publicul isi sustine frenetic favoritele. In minutul 48 este egal la 19, dupa care baimarencele se desprind din nou la trei goluri: 19-22 (min. 51). Echipa gazda lupta pana la final, se apropie la un gol, dar vicecampioanele Romaniei au mers la Deva dupa cele trei puncte si pentru a patra victorie la rand in Liga. Obiective bifate la scorul de 22-24.

CSM Cetate Devatrans : Cartas 7, Antoce 5, Ardean Elisei 3, Tasic 3, Sovar 2, Simion 1, Krnic 1;

HCM Baia Mare : Nechita 8 , Buceschi 7 (2 din 7m), Tatar 5, Ghionea 2, Geiger 1, Rudics 1;

HCM Baia Mare va juca miercuri, de la ora 16:00, pe teren propriu, cu CSM Bucuresti, in cadrul etapei a V-a a Ligii Nationale. Meciul cu gruparea din capitala va fi ultimul test al baimarencelor inaintea debutului in grupele Ligii Campionilor. Adversara HCM-ului are trei victorii in cele patru meciuri disputate pana acum.