David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 200 m liber, la Mondiale

Înotătorul român David Popovici, campionul olimpic en titre, a cucerit medalia de aur în proba de 200 metri liber, marți, la Campionatele Mondiale de natație de la Singapore.

Titlu mondial la 200 m liber

Popovici (20 ani) s-a impus cu timpul de 1 min 43 sec 53/100, chiar de Ziua Imnului Național al României.

David Popovici, care a avut cel mai bun timp din serii (1 min 45 sec 43/100) și al patrulea din semifinale (1 min 45 sec 02/100), era al patrulea după prima lungime de bazin, iar înaintea ultimei lungimi se afla la aproape o secundă în urma americanului Luke Hobson, însă a reușit o revenire spectaculoasă și a cucerit aurul.

Hobson, cronometrat în 1 min 43 sec 84/100, a obținut medalia de argint, iar bronzul a revenit japonezului Tatsuya Murasa, în 1 min 44 sec 54/100.

Pentru Popovici este al doilea titlu mondial la 200 m liber, după cel obținut în 2022, la Budapesta.

Citește si...

S-a stabilit programul Ligii Florilor, ediția 2026-2027

Redacția

Liga Florilor își află programul pentru noul sezon

Redacția

România învinsă în trei seturi la Tirana

Redacția

Sergiu Stancu pleacă de la fosta campioană după șapte sezoane

Redacția

European League 2026: România învinsă în trei seturi de Letonia!

Redacția

România (F), victorie cu Letonia în primul meci din European League 2026

Redacția

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More