Deţinătoarea trofeului, Craiova, a eliminat-o pe campioana CFR Cluj în 16-imi

Universitatea Craiova, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României, după victoria ]n fa’a campioanei, CFR Cluj, scor 1-0 (0-0), joi seara, pe teren propriu, în ultimul meci din şaisprezecimile de finală.

Cel mai tare meci al rundei s-a disputat la Craiova, acolo unde Universitatea, deținătoarea trofeului, a întâlnit-o pe CFR Cluj, campioana en-titre și actualul lider al Ligii 1. Oltenii s-au impus tot cu 1-0, golul fiind reușit de Houri în minutul 63.

Cupa României își reconfirmă statutul de “competiția surprizelor”. În faza optimilor de finală s-au calificat 6 formații din eșaloanele inferioare.

După ce marți Minaur Baia Mare (L3) a reușit să treacă de divizionara secundă Politehnica Iași, miercuri, FC Buzău a eliminat o echipă din prima ligă, Academica Clinceni, în prelungiri.

La capitolul surprize poate fi trecut și succesul, la lovituri de departajare, al lui FC Argeș (locul 8 în L1) în fața Botoșaniului, ocupanta poziției secunde pe prima scenă.

De apreciat este și prestația lui CS Hunedoara (L3) în fața lui FCSB. Conduși la pauză cu 3-0, hunedorenii au reușit să egaleze și să trimită meciul în prelungiri. Până la urmă, trupa pregătită de Edward Iordănescu a reușit să se impună.

Ziua de joi a început cu duelul ACSO Filiaşi – UTA Arad, adică locul 5 în seria 6 a Ligii 3 versus locul 4 în Liga 1. Gazdele au produs surpriza, reușind să se impună cu 1-0. Unicul gol al partidei a fost marcat de Vîlcică în minutul 38.

La Timișoara, dinamoviștii au trecut peste forma slabă din campionat și au obținut biletele pentru “optimi” dupa 1-0 cu Ripensia. Golul a fost marcat de Matei cu o lovitură de cap în minutul 36.

Cupa României : FOTO Universitatea Craiova

Astfel, s-au calificat în optimile de finală: FC Voluntari, Minaur Baia Mare (L3), U Craiova 1948, FC Rapid 1923, FC Argeș, FC Buzău (L2), Dunărea Călărași (L2), Chindia Târgoviște, Politehnica Timișoara (L2), Gaz Metan Mediaș, Hermannstadt (L2), Sepsi, FCSB, ACSO Filiaşi (L3), Dinamo și CS Universitatea Craiova.

Partidele din ”16”-imi s-au disputat într-o singură manșă eliminatorie, pe terenul echipelor mai slab clasate în sezonul trecut.

Citește si...

European League 2026: România învinsă în trei seturi de Letonia!

Redacția

România (F), victorie cu Letonia în primul meci din European League 2026

Redacția

Clubul CS Minaur sancționat de FRH

Redacția

Două transferuri la Craiova!

Redacția

Percheziții DNA la Dunărea Brăila!

Redacția

Suspendare și amendă pentru Nicolae FĂT după scandalul de la Cupa României

Redacția

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More