duminică, iunie 26, 2022

Echipele românești, eliminate din preliminariile Conference League

by Mircea M
FCSB, CSU Craiova și Sepsi Sf. Gheorghe au fost eliminate de kazahi, albanezi și slovaci, iar România a rămas fără reprezentate în cea mai nouă competiție continentală.

Universitatea Craiova a fost eliminată din Conference League, după ce a terminat la egalitate cu echipa albaneză KF Laci, 0-0, joi seara, pe Stadionul ”Ion Oblemenco”, în manşa secundă a turului al doilea preliminar al competiţiei. În prima manşă, echipa din Bănie fusese învinsă cu 1-0.

Meciul de debut al antrenorului Laurenţiu Reghecampf nu a fost de bun augur, echipa fiind dominată în prima repriză. Oltenii au jucat mai bine în repriza a doua, au dominat pe final, dar nu au reuşit să înscrie golul care să ducă măcar partida în prelungiri.

Anterior, echipa Sepsi Sfântu Gheorghe a fost eliminată din aceiași competiție fiind învinsă de Spartak Trnava, cu scorul de 4-3, după executarea loviturilor de departajare. După minutele regulamentare de joc, pe stadionul din Sfântu Gheorghe scorul era egal, 1-1. Sepsi a deschis scorul prin guineeanul Boubacar Fofana (’29). Spartak a egalat prin Kelvin Owusu Boateng (’67). La loviturile de departajare, de la Sepsi au ratat chiar specialiştii fazelor fixe, olandezul Anass Achahbar şi slovenul Rajko Rep. În prima manşă scorul a fost egal, 0-0.

Din acest sezon nu mai este valabilă regula golului marcat în deplasare, iar la egalitate la finalul partidei retur urmând să se dispute prelungiri, iar dacă egalitatea persistă se execute lovituri de departajare.

Tot joi, FCSB a fost eliminată, de Şahtior Karagandy, care s-a imps cu 5-3 la loviturile de departajare, în returul disputat la Erevan. Gigi Becali, a admis că aceasta este “cea mai ruşinoasă eliminare din fotbalul românesc”.