George Colțea, de două ori pe locul 4 la Campionatul European de juniori

George Colțea a fost la un pas de podiumul de premiere la Campionatul European de biatlon pentru juniori de la Pokljuka (Slovenia). Sportivul care evoluează pentru clubul Dinamo s-a clasat de două ori pe locul 4, atât în proba de sprint 10 km, cât și la pursuit 12,5 km.

Performanța este remarcabilă, în condițiile unei concurențe foarte puternice: la sprint au fost 114 sportivi la start.

”Sunt bucuros de locul 4, dar nu pot să nu regret faptul că nu am câștigat o medalie. La sprint, care e proba mea preferată, știam din start că mă bat la podium. Am fost un pic însă obosit pe final și nu am putut recupera cele câteva secunde care m-au despărțit de o medalie”, spune George pentru site-ul oficial al clubului dinamovist.

Colțea a ratat un foc la una dintre cele două treceri în poligon, ceea ce a însemnat o tură de penalizare de 150 de metri (25-30 secunde). Diferența dintre el și sportivul clasat pe locul 1 a fost de 13,7 secunde!

Asemănătoare a fost situația și de la pursuit, probă în care se pleacă păstrându-se ierarhia și ecartul de la sprint. George a alergat bine pe schiuri, dar a ratat cinci focuri (cinci ture de penalizare de 150 de metri).

George Colțea este calificat la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing 2022.