La finalul Campionatului European, Gheorghe Tadici anunța ca va renunţa la echipa naţională, după ce tricolorele au terminat campionatul pe locul 9.
România şi-a aflat duminică adversara de la barajul pentru Campionatul Mondial de anul viitor, “tricolorele” urmând să evolueze împotriva vicecampioanei mondiale, Serbia. Selecţionerul Tadici are incredere in echipa si crede că Serbia este un adversar care poate fi invins chiar dacă a avut rezultate bune la penultima ediţie a Campionatului European şi la ultima ediţie a Campionatului Mondial, devenind vicecampioană mondială.
“Puteam avea şi un adversar mai accesibil, pentru că au fost şi echipe mai slab cotate, dar sunt şanse reale de calificare la Campionatul Mondial. Echipa a demonstrat la Campionatul European că este în creştere. Serbia a organizat penultima ediţie a Campionatului European şi ultima ediţie a Campionatului Mondiale unde a avut rezultate bune, dar, de regulă, echipa organizatoare este împisă de la spate şi de arbitri. Anul acesta, Serbia a avut o evoluţie mondestă la Campionatul European. Putem să ne calificăm la Campionatul Mondial”, a precizat Gheorghe Tadici, care le-a transmis fetelor şi un mesaj cât se poate de clar fetelor. “Le urez succes fetelor la barajul pentru calificarea la Campionatul Mondial”.informează magazin sportiv
Manşa tur din play-off-ul Campionatului Mondial este programată în 6/7 iunie, iar returul, o săptămână mai târziu.

