Handbal feminin, Romania U17 a obtinut a doua victorie la Europenele din Polonia

România nu  a avut nici o problema si a castigat două puncte cu Polonia, scorul final 31-21(7-16) meci disputat in cadrul Campionatului European U17 din Polonia

POLONIA – ROMANIA 21:31 (7:16)

VEZI AICI REZULTATELE DIN GRUPE

romania polonia u17După trei minute, scorul a fost 3:1 pentru echipa din Balcani, atunci gazdele au gasit linistea si au imbunatatit jocul,  cel puțin în defensivă, în timp ce numărul de greșeli din atac a fost ridicat.

Nationala pregatita de Constantin Dinca a continuat jocul foarte bun iar cu zece minute înaintea sfarsitului primei reprize scorul a fost 3-9.

Jocul a fost echilibrat in primele 15 de minute din a doua jumătate, nationala feminana  a majorat avantajul la 12 goluri si din acel moment partida a fost ca si jucata.

Polonia: Sarnecka, Krupa – Urbaniak , Herbut , Oreszczuk 4, Zimny, Balsam 2, Nocuń 2, Konofał , Mokrzka , Kwiecińska 6, Świerżewska 1, Dworczak, Trawczyńska 2, Jackiewicz 1, Tomaszewska 3.

Romania:Ion, Rosca, Curmet –  Laszlo 8, Andrei 6, Abeld Kader 5, Corban 4, Dindiligan 3, Vartic 2, Carsol 1, Ilie 1, Onicas 1, Bontea, Craiu, Vasillu, Voina.