HCM Baia Mare s-a calificat în grupele Ligii Campionilor dupa ce a invins Team Tvis Holstebro 36-23

HCM Baia Mare s-a calificat in premiera in grupele Ligii Campionilor, dupa ce a trecut, în finala turnelului de calificare de la Baia Mare, de Team Tvis Holstebro cu scorul de 36-23 (20-10).

hcm baia mare1

HCM a avut un început de meci extraordinar, cu nouă goluri consecutive în faţa vicecampioanei Danemarcei. Holstebro, câştigătoarea Cupei EHF în sezonul trecut, a reuşit primul său gol la Baia Mare abia în minutul 10 (9-1), dar vicecampioana României a continuat să joace foarte bine şi a avut şi 12 goluri avans în prima repriză, 17-5 (min. 20), 18-6 (22), 19-7 (25), 20-8 (28), pentru ca la pauză avantajul gazdelor să fie de zece goluri, 20-10.

Deţinătoarea Cupei României a refăcut diferenţa de 12 goluri după pauză (22-10, 23-11, 24-12 etc), iar ecartul a crescut şi la 13 goluri, 27-14 (44). Echipa băimăreană a făcut spectacol şi avansul său a crescut chiar la 14 goluri, 30-16 (49). Echipa antrenată de Costică Buceschi s-a relaxat mai în ultimele zece minute ale meciului, dar şi în aceste condiţii au menţinut diferenţa de pe tabelă, scorul final fiind de 36-23.

„Suntem foarte fericite că am atins acest obiectiv. Am avut un început de vis şi totul a mers ca la carte. Au contat foarte mult şi suporterii care ne-au împins de la spate. Vom avea adversari tari în grupă, însă vom încerca să obţinem măcar cât mai multe puncte acasă” a declarat Eliza Buceschi

HCM va evolua în Grupa A a competiţiei, alături de Györi Audi ETO KC, deţinătoarea trofeului, Hypo Niederösterreich şi campioana Germaniei, Thüringer HC, pe care o va întâlni pe 6 octombrie, în deplasare, în meciul de debut.

În celălalt meci de duminică, de la Baia Mare, Viborg HK (Danemarca) a surclasat pe Sercodak Dalpsten (Olanda) cu scorul de 33-12 (13-7). Sâmbătă, HCM învinsese pe Viborg cu scorul de 26-25.

În Sala Sporturilor ”Lascăr Pană”, în finala turneului preliminar, 3.000 de spectatori au urmărit echipele:

HCM Baia Mare: Paula Ungureanu, Mihaela Babeanu – Oana Bondar, Eliza Buceschi (6 goluri), Teodora Diniş-Vârtic, Melinda Geiger (7), Renata Ghionea (1), Luciana Marin (3), Adriana Nechita (5), Ioana Oltean (1), Aneta Pîrvuţ (6), Jenica Rudics (2), Gabriella Szucs (1), Ana Maria Tănăsie, Timea Tătar (2), Andrada Cynthia Tomescu (2). Antrenor: Costică Buceschi.

Team Tvis Holstebro: Louise Bager Due, Henriette Dahl – Ida Alstad (1 gol), Stine Andersen (3), Mette Christensen, Karoline De Souza (1), Mette Gravholt (3), Mille Heick Hundahl, Rut Jonsdottir (2), Sara Kjaersgaard (1), Kristina Kristiansen (3), Julie Kjaer Larsen (6), Anne Sofie Hjort Nielsen (1), Ann Grete Norgaard Osterballe (2). Antrenor: Niels Agesen Nielsen.

Update:HCM Baia Mare – Team Tvis Holstebro 36-23

Update: HCM Baia Mare – Team Tvis Holstebro 20:10 pauza

HCM Baia Mare a castigat in fata formatiei daneze Viborg HK cu scorul de 26-25 (11-12) în primul meci din cadrul turneului de calificare în grupele Ligii Campionilor găzduit de Sala Sporturilor ”Lascăr Pană” din Baia Mare.

Holstebro a învins cu scorul de 38-30, formaţia olandeză SERCODAK Dalfsen, şi s-a calificat în finala turneului preliminar de la Baia Mare, contând pentru calificarea în grupele Ligii Campionilor.