În ultimii 30 de ani, la conducerea Ministerului Tineretului si Sportului au fost 23 de ministri

În ultimii 30 de ani, la conducerea Ministerului Tineretului si Sportului au fost 23 de ministri, care au condus sportul românesc după propria viziune. Rezultatele obținute în ultimi ani ne arată în mod evident numărul de medalii obținute de sportivi în marile copetiții europene, ori mondiale. Am avut conducători fără o strategie, fără un program stabilit și cel mai important am avut mistrii fără experiență. Performanțele sportivilor și a programelor pentru tineret și sport au fost rezultatele proiectelor impuse de ministri. 

De 30 de ani fără o strategie pe termen lung!

Alexandru Mironov a avut cel mai lung mandat de ministru. În ultimii zece ani am avut la conducerea sportului românesc câte un MINISTRU PE AN! Lăsând teoriile la o parte, putem spune în mod cert, că sportul românesc este lăsat de GUVERN pe ultimul loc, în timp ce la MTS sunt oameni puși în funcții de către politicieni chiar dacă nu au cunoștințe necesare pentru acest domeniu. 

În ultimii 10 ani câte un ministru pe an!

Mircea Angelescu – ianuarie 1989 – iulie 1990 (atlet, a fost si presedinte FRF)

Bogdan Niculescu Duvaz – iulie 1990 – octombrie 1991 (politician)

Ioan Moldovan – octombrie 1991 – noiembrie 1992 (procuror)

Gheorghe Angelescu – noiembrie 1992 – august 1993 (politician)

Alexandru Mironov – august 1993 – decembrie 1996 (politician)

Mihai Stanescu – decembrie 1996 – decembrie 1997 (politician)

Crin Antonescu – decembrie 1997 – ianuarie 2001 (politician)

Georgiu Gingaras – ianuarie 2001 – iunie 2003 (politician)

Octavian Morariu – iunie 2003 – septembrie 2004 (sportiv, fost președinte al Federației Române de Rugby)

Constantin Diaconu – septembrie 2004 – februarie 2005

Florian Gheorghe – februarie 2005 – decembrie 2006 (sportiv, fost președinte al Federației Române de Hochei pe Gheață)

Octavian Bellu – decembrie 2006 – ianuarie 2009 (sportiv, antrenor gimnastică)

Monica Iacob-Ridzi – decembrie 2008 – iulie 2009 (politician)

Sorina Placinta – iulie 2009 – decembrie 2009 (politician)

Doina Melinte – martie 2010 – mai 2012 (atlet)

Carmen Tocala – mai 2012 – ianuarie 2013 (baschet)

Nicolae Banicioiu – ianuarie 2013 – martie 2014 (politician)

Gabriela Szabo – martie 2014 – noiembrie 2015 (atlet)

Elisabeta Lipa – noiembrie 2015 – ianuarie 2017 (canotoare, politician)

Marius Dunca – ianuarie 2017 – ianuarie 2018  (politician)

Ioana Bran – ianuarie 2018 – noiembrie 2018 (politician)

Bogdan Matei – noiembrie 2018 – noiembrie 2019 (politician)

Ionut Stroe – noiembrie 2019 – prezent (politician)

Atat în minister cât și în unitățile subordonate și federațiile sportive naționale, părerile sunt împărțite în ceea ce privește felul în care unii dintre miniștri au înteles să iți facă treaba, să se implice, să susțină și să rezolve problemele din domeniu. De asemenea, în rândul salariaților, tinerilor, sportivilor sau a celor din presa de specialitate, există adevărate legende despre felul în care un ministru sau altul s-a straduit să obțină lucruri importante pentru sportivi și pentru tineri, pentru angajații din domeniu și condițiile lor de muncă.

Sursa sindicatmts.ro

Sportul înseamnă sanatate
Contact NsaTV