Jocurile Olimpice de Tineret de la Lausanne, declarate deschise

Peste 8000 de spectatori au fost prezenti la sclipitoarea ceremonie de deschidere a celei de a treia editii de iarna a Jocurilor Olimpice de Tineret (JOT) care a avut loc pe Vaudoise Arena din Lausanne. Intregul spectacol a fost structurat in jurul temei „Acasa”, la Lausanne, in Casa Olimpismului Mondial, si a sapte povesti care au evidentiat Spiritul Olimpic. In acelasi timp, la Saint Moritz, cei 225 de  sportivi care vor concura in celebra statiune elvetiana au participat la propria lor festivitate de deschidere, ale carei  momente au fost aduse pe Vaudiuse Arena prin intermediul unor ecrane urias.

Spiritul Olimpic, aflat in centrul coregrafiei, a fost personificat de o serie de „spirite” imbracate in alb, care au ajutat sportivii in calatoria lor in cele sapte etape spre excelenta.

De asemenea, au fost promovate cultura si traditiile elvetiene, dar si capacitatea inovatoare si creativa a tarii gazda.

Prezent pe Arena Vaudoise, Thomas Bach, presedintele Comitetului Interantional Olimpic, a invitat pe scena cate un sportiv de pe fiecare continent si le-a urat tuturor participantilor un calduros bun venit la Jocurile de la Lausanne, de peste 100 de ani Casa Olimpismului mondial.

Dupa discursurile lui Thomas Bach si Virginie Faivre, presedintele JOT Lausanne 2020, Simonetta Sommaruga, presedintele Confederatiei Elvetiene, a declarat Jocurile deschise, iar sportivii, arbitrii si antrenorii au depuse juramintele.

Facara Olimpica a JOT Lausanne 2020 a fost aprinsa de patinatoarea Gina Zehnder – cea mai tanara membra a delegatiei elvetiene formata dintr-un numar record de sportivi – 112.

Festivitatea s-a incheiat cu o petrecere uriasa la care, alaturi de mascota Yodli, au participat deopotriva sportivii, tehnicienii lor, artistii si voluntarii.

Reprezentantii Romaniei au trait emotiile olimpice si s-au bucurat alaturi de colegii lor din intreaga lume de spectacolul de exceptie oferit de gazde. 

[themeum_column col=”1/2″][themeum_category category=”volei” layout=”latest” title=”” maxpost=”4″][/themeum_column][themeum_column col=”1/2″][themeum_category category=”handbal” layout=”latest” title=”” maxpost=”4″][/themeum_column]

Citește si...

Lupta politică transformă sportul dintr-un domeniu de excelență într-un câmp de bătălie pentru influență

Redacția

Primul nume pentru șefia ANS. PNL va prelua sportul?

Redacția

Bogdan Matei, forțat să plece din funcția de președinte al Agenției Naționale pentru Sport

Redacția

Deputatul PNL Ionuţ Stroe, petiţie împotriva Legii Novak

Redacția

Handbalul, profesioniștii FRH și rețelele de socializare 

Iulian A.

La un an după moartea sportivei Iryna Glibko

Ionuț Popa

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More