LPS Târgu Jiu a câștigat Campionatul Național U13

La Centrul Național de Fotbal Buftea, s-a disputat duminică ultimul act al Campionatului Național Under 13, competiție rezervată copiilor născuți începând cu anul 2006, informează FRF.

În fața a câteva sute de spectatori au evoluat CSA Steaua și LPS Târgu Jiu. După un joc spectaculos cu 5 goluri, meciul a fot decis în partea secundă. La pauză, roș-albaștrii au condus cu 2-1. Scorul a fost deschis de cel mai tehnic jucător al finalei, Ștefan Bold, apoi Iulian Bărbulescu a înscris la vinclu, înainte ca Steaua să preia din nou conducerea în urma unui autogol al lui Andrei Poenaru.

La reluare, gorjenii au intrat mai hotărâți și au reușit să întoarcă scorul. Marius Miruță a reușit o „dublă” și a fost desemnat jucătorul finalei.

Finala CN U13 s-a jucat în formulă 8+1, pe durata a două reprize de câte 30 de minute, pe teren redus (70 x 50 metri).

Echipa de fotbal a LPS a câștigat Campionatul Național Under 13, învingând CSA Steaua, pe terenul de la Buftea, cu scorul de 3-2.