marius dunca: vor beneficia de finanțare doar federațiile care fac performanță! Marius Dunca: Vor beneficia de finanțare doar federațiile care fac performanță! FB IMG 1507097256447

Marius Dunca: Vor beneficia de finanțare doar federațiile care fac performanță!

Ministrul tineretului și sportului, Marius Dunca, a precizat că de anul viitor bugetul alocat federațiilor sportive naționale va fi împărțit altfel decât până acum. MTS împarte an de an federațiilor aproximativ 10 de milioane de euro. Din cele 74 de federaţii sportive naţionale legal constituite, au primit finanțare pentru anul 2017 doar 64 de federaţii.  

MTS 2017 – 432 milioane de lei 0,03% din PIB/MTS 2016 – 445.358 milioane de lei

Marius Dunca, a declarat pentru Agerpres că în viitor vor primi finanțare și premiere doar federațiile care fac performanță, precizând că proiectul de prioritizare a asociațiilor sportive va fi supusă unei dezbateri.

“Am schimbat și ceva norme pentru a vedea clar ce înseamnă federație olimpică și ce înseamnă federație neolimpică. Pentru că nu putem avea aceleași premieri la sporturile neolimpice precum la cele olimpice. Pentru că, de exemplu, la cele neolimpice Campionatele Mondiale sunt din doi în doi ani, iar la cele olimpice din patru în patru ani. În perioada următoare vor primi finanțare și premiere doar cei care vor face performanță. Nu vom mai finanța doar de dragul de a cheltui banii. De acum banii se vor duce doar către perfomanță. Urmează o prioritizare a federațiilor, proiectul Ministerului Tineretului și Sportului este finalizat și va fi prezentat în fața tuturor federațiilor. De asemenea, am făcut o analiză a cluburilor pe care MTS le are în subordine, iar unele secții din unele orașe vor dispărea pentru că nu există eficiență managerială sau au doar 2-3 sportivi și nu se justifică finanțarea. Așa că vom duce banii în altă parte. Vom face de asemenea un clasament clar al cluburilor”, a spus Marius Dunca pentru sursa citată

“Mergem pe 15 federații care vor fi prioritizate, sunt 15 federații olimpice. Vom face o analiză împreună, să vedem punctele tari și punctele slabe”, a adăugat ministrul.

Sumele în lei repartizate fiecărei federaţii sportive naţionale sunt următoarele:

#Federația20172016
1Canotaj7.070.0006.395.000
2Gimnastică6.242.5005.395.000
3Handbal6.190.0005.736.000
4Atletism6.015.0006.300.000
5Scrimă5.670.0004.408.000
6Rugby5.235.0005.090.000
7Baschet5.010.0004.615.000
8Tenis4.870.0004.235.000
9Judo4.750.0003.995.000
10Lupte4.260.0003.335.000
11Schi-Biatlon4.045.0004.925.000
12Haltere3.695.0003.880.000
13Polo3.090.0003.209.000
14 Tir Sportiv2.930.0002.830.000
15 Tenis de masă2.765.0002.460.000
16 Kaiac- Kanoe2.608.0004.159.500
17Natație şi Pentatlon2.230.0002.020.000
18Volei2.123.0002.412.000
19Hochei pe gheată1.934.6001.635.000
20Bob și Sanie1.800.0002.370.000
21Comitetul Național Paralimic 1.150.000952.000
22Taekwondo WTF810.000690.000
23 Gimnastică Ritmică650.000455.000
24 Sambo570.000490.000
25Arte Marțiale555.000515.000
26Sportul pentru Toți540.000517.500
27Kempo530.000525.000
28Ecvestră525.500353.400
29 Dans Sportiv505.000425.000
30Tir cu arcul494.000488.000
31Oină485.000425.000
32Karate480.000335.000
33Șah466.000420.000
34Popice429.500302.000
35Badminton400.000257.000
36Motociclism399.000394.000
37Karate WUKF318.000145.000
38Karate Tradițional260.000179.000
39Fotbal Tenis CAJ255.000171.000
40Orientare245.000237.00
41Triatlon235.000244.000
42Alpinism și Escaladă230.000176.000
43Culturism si Fitness230.000168.000
44Modelism221.000186.000
45Baseball și Softball190.000138.000
46Karting179.000178.500
47Karate Kyokushin IKO155.000
48Taekwondo ITF135.000
49Yachting121.500110.900
50Radioamatorim120.000108.000
51Pwoerlifting93.000108.000
52Hochei pe iarbă92.50077.500
53Aeronautică91.00091.000
54Scrablle81.00066.000
55GO77.00063.000
56Chanbara73.000
57Cricket72.000
58Bridge59.00047.000
59Squash48.000
60Aikido29.00038.000
Sportul unește oamenii – Cadoria marius dunca: vor beneficia de finanțare doar federațiile care fac performanță! Marius Dunca: Vor beneficia de finanțare doar federațiile care fac performanță! Iubitorii de sport ofera cele mai multe cadouri 1024x154
Sportul înseamnă sanatate marius dunca: vor beneficia de finanțare doar federațiile care fac performanță! Marius Dunca: Vor beneficia de finanțare doar federațiile care fac performanță! sport proiect logo pt link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *