SCM Craiova și Dacia Mioveni și-au păstrat locul în Liga Florilor. Cele două echipe s-au clasat pe primele două locuri în cadrul turneului de baraj / promovare care s-a desfășurat la Buzău.
Craiova a câștigat toate cele trei jocuri: 37-15 cu CSM Roman, 30-25 cu Corona Brașov și 26-24 cu Dacia Mioveni asta după ce în etapa a 28-a din Liga Florilor a „învins” pe CSM București scor 27-26 un rezultat surprinzător. Pe final de sezon au fost câteva rezultate sub semnul întrebării.
Echipa pregătită de Gheorghe Covaciu și-a îndeplinit obiectivul încă din primele două zile ale turneului, după 28-23 cu Corona și 33-16 cu Roman. Dacia Mioveni este singura nou-promovată care și-a păstrat locul la finalul sezonului în Liga Florilor.
Sezonul 2021-2022, cu 14 echipe la start!
Liga Florilor revine, la sistemul obișnuit, după un an competițional de tranziție cu 16 formații la start, un sezon în care FRH a dus handbalul de la o extrema la alta, organizând o primă parte a campionatului cu cate o rundă , mai exact turnee cu o etapă, iar returul, la programat în doar 39 de zile. Din cele 30 de runde, opt s-au disputat în capitală, astfel echipele din provincie au fost defavorizate financiar.
Se anunță un sezon extraordinar în competiţiile în care mai multe echipe au efectuat transferuri de marcă.
Cele 14 echipe :CSM Bucureșțti, Minaur Baia Mare, SCM Rm. Vâlcea, Gloria Buzău, Dunărea Brăila, Gloria Bistrița, Rapid București, Măgura Cisnădie, HC Zalău, SCM Craiova, CSM Slatina, Dacia Mioveni, CSM Deva și Știința București.
FOTO Facebook Dacia Mioveni
