Municipal Zalău campioană naţională la volei masculin

Echipa de volei masculin Municipal Zalău a câştigat joi, 27 aprilie, pe teren propriu, cel de-al şaptelea titlu naţional din palmares, după ce a învins formaţia Arcada Galați, cu scorul de  3-0, în ultimul meci din cadrul fazei a doua după o oră și 13 minute de joc.

Municipal Zalău – Arcada Galați 3-0 (25-22, 25:19, 25:22)

În primul set ardelenii au fost mai precişi şi au reuşit să-şi adjudece setul cu 25-22. Următoarele două seturi au fost mai echilibrate , zălăuanii au închis mai bine la blocaj și au câștigat la 19 respectiv 22

Pentru Zalău s-a remarcat Gontariu Adrian cu 22 puncte în timp ce de la Arcada, Janic Bojan a reușit 9 puncte. Zalăul a avut 11 blocaje, 5 reușite de Mihalcea, în timp ce gălățenii au blocat la fileu de 6 ori.

Echipa masculină de volei a activat sub două denumiri până în acest moment: Elcond Zalău (1983 – 2003) şi Remat Zalău (2003 – 2013), echipe care au cucerit şase titluri de campioană naţională. Primele titluri au fost obţinute în trei sezoane consecutive: 1996 – 1997, 1997 – 1998, 1998 – 1999. A doua perioadă de glorie a început după exact zece ani, Remat Zalău câştigând alte trei titluri naţionale în sezoanele 2009 – 2010, 2010 – 2011 şi 2011 – 2012. Volei Municipal Zalau a devenit de trei ori la rand vicecampioana 2013-2014, 2014-2015, 2015-2016, si a câștigat două Cupe ele Romaniei, edițiile 2014-2015, 2015-2016.

[themeum_category category=”handbal” layout=”carousel” title=”handbal” maxpost=”9″]

Citește si...

Transfer din Cuba la Dinamo

Redacția

Sergiu Stancu pleacă de la fosta campioană după șapte sezoane

Redacția

Două transferuri la Craiova!

Redacția

Corona Brașov rămâne fără antrenor!

Redacția

Dinamo campioană! Blestemul titlului 18 continuă pentru Steaua! Vezi clasament final!

Redacția

Divizia A1M: Zalăul a câștigat medaliile de bronz

Redacția

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More