Oltchim – Corona Brasov 34-18

Corona Brasov a pierdut în fata celor de la Oltchim Râmnicul Vâlcea cu scorul de 34-18 (19 -10, la pauză).

Oltchim a început foarte bine meciul, a condus cu 6-0, înainte ca formaţia braşoveană să marcheze primul gol, după un timeout cerut de Marian Târcă. Oltchim, care a fost condusă în acest meci de pe bancă de Steluţa Luca, în absenţa danezilor Jakob Vestergaard (principal) şi Mette Klit (secund), ambii răciţi, a intrat la pauză cu un avans de 8 goluri, 18-10. Campioana s-a desprins după pauză, scorul ajungând la 26-11 (min. 40), după care s-a făcut 33-15 (51). Tânărul portar vâlcean Lăcrămioara Stan (18 ani neîmpliniţi) a entuziasmat spectatorii prin intervenţiile sale, salvând nu mai puţin de 9 mingi, printre care şi două aruncări de la 7 metri.

Pentru Oltchim au marcat: Ramona Farcău – 8, Ada Nechita – 5, Oana Manea – 5, Katarina Bulatovic – 4, Alexandrina Barbosa – 4, Aurelia Brădeanu – 3, Ionela Stanca – 3, Adina Meiroşu – 1, Nicoleta Safta – 1.

Pentru Corona au înscris: Cristina Zamfir – 4 goluri, Adriana Ţăcălie – 2, Apetrei – 2, Cristina Şorodoc – 2, Chiper – 2, Burghel – 2, Pricopi – 1, Camelia Hotea – 1, Diana Druţu – 1, Brânzan – 1.