Oltchim – Zvezda Zvenigorod 29-25

Campioana României la handbal feminin, Oltchim Râmnicu Vâlcea, a caștigat pe teren propriu, prima victorie din grupa principală 2 a Ligii Campionilor, scor 29-25 (16-16), în fața echipei din rusia Zvezda Zvenigorod.

Oltchim - Zvezda Zvenigorod 29-25Elevele lui Jakob Vestergaard au început mai bine ca în precedentele meciuri, cu Ferencvaros și Krim, n-a greșit primele atacuri și a condus constant pe tabelă, la diferență de două goluri. În finalul primei reprize Zvezda a egalat și a condus o singură dată, iar la pauză tabela arăta egal, 16-16.

Repriza a doua a început destul de crispat de ambele părți, cu primele trei minute fără gol de vreo parte. A urmat un sfert de repriză echilibrat, până la 21-18, în minutul 45. Din acest moment Silvia Navarro a avut câteva intervenții excelente în fața rusoaicelor, Katarina Bulatovic a marcat și ea de trei ori consecutiv și Oltchim s-a dus chiar la 5 goluri diferență.

Bulatovic a fost cea mai bună marcatoare a meciului, cu 10 goluri, în vreme ce Iulia Managarova a înscris de 7 ori, fiind desemnată jucătoarea meciului. A fost o victorie muncită a campioanei României, care nu mai are voie să facă pași greșiți de acum înainte, dacă vrea să se califice în semifinale.

Au evoluat echipele:

Oltchim: Silvia Navarro Gimenez, Paula Ungureanu – Iulia Curea (1 gol), Iulia Managarova (7), Ionela Stanca (1), Ramona Farcău (3), Adina Meiroşu, Oana Manea (3), Katarina Bulatovic (10), Marija Jovanovic, Allison Pineau, Aurelia Brădeanu (1), Alexandrina Cabral Barbosa (3). Antrenor. Jakob Vestergaard.

Zvezda Zvenigorod: Maria Sidorova, Victoria Kalinina – Samira Pereira Da Silva Rocha, Liudmila Postnova (6), Elena Dmitrieva, Oxana Koroleva (2), Anastasia Lobaci (2), Iana Uskova (1), Ekaterina Marenikova (2), Natalia Cernova (2), Iulia Havronina (1), Valeria Szabo, Julija Nikolic (4), Alexandra Lacrabere (5). Antrenor: Zdravko Zovko