Poli invinsa acasa de HC Odorhei

Poli la primul esec  pe propriul teren din acest sezon, în fața singurei echipe neînvinse din Liga Națională, HC Odorhei. Trupa pregătită de timișoreanul Vlad Caba părea să se îndrepte spre o victorie fără emoții ținând cont de faptul că a avut șase goluri avans la pauză, însă alb-violeții au luptat din răsputeri în repriza secundă, măcar pentru a se menține în meci.

Poli – Odorhei 27-28 (11-17)

CH Poli a suferit prima înfrâgere de pe teren propriu, din actualul sezon, 27-28 în faţa lui HC Odorhei.

Înaintea meciului direct, statistica indica echilibrul între CH Poli şi HC Odorhei. Pe de o parte, alb-violeţii aveau vitorii pe linie pe teren propriu, pe de cealaltă, harghitenii rămăseseră singura echipă neînvinsă din campionat.

„E o înfrângere, una pe care nu ne-o doream. Am vrut să câștigăm astăzi, am vrut să jucăm competitiv, pentru că am întâlnit o echipă foarte bună. Din păcate, prima repriză a fost destul de slabă. Dacă vrem să învingem echipele care și-au propus să se bată pentru podium, trebuie să luptăm 60 de minute de la egal la egal cu ele. În repriza a doua am arătat cu totul altceva, atât în atac, cât și în apărare, dar sunt supărat, pentru că am vrut să învingem Odorheiul, Poli nemaicâștigând de trei ani contra lor. Ne-am pregătit destul de bine pentru acest meci, din păcate nu am reușit. Apărarea agresivă și avansată e cu două tăișuri. Am încercat-o în repriza a doua. Dacă începeam așa meciul, nu puteam merge așa până la final. E foarte solicitantă și nu poate fi dusă 60 de minute. Mă bucur că am reușit să demonstrăm caracter. Poate cu o mai mare atenție la faza de finalizare, am fi putut să întoarcem meciul”. (Constantin Ștefan, antrenor CH Poli)

Oaspeţii au demonstrate încă din start că nu degeaba fac parte din grupul de echipe considerate favorite la câştigarea titlului national, iar diferenţa din final a fost cea mai mica înregistrată timp de 90% din meci.

Odorheiul a condus ostilităţile încă de la început, iar bănăţenii au dus o cursă continua după egalare.

„Am obținut o victorie destul de greu conturată. Asta poate și din cauza unei relaxări venite mult mai devreme în echipa noastră. Mi s-a părut că băieții mei se joacă cu ocaziile și le dau șanse nesperate gazdelor. Oricum, un meci frumos, disputat, mai ales în a doua parte a sa, plăcut publicului. Rămâne o victorie în deplasare, pentru noi drumul e încă destul de lung. Îmi felicit jucătorii, la fel și pe cei ai Politehnicii. Le doresc mult succes în continuare și să ne vedem în play-off. L-am avut pe portarul Tevadze într-o formă foarte bună, dar și Stănescu a avut câteva intervenții importante, care au contat în economia jocului”. (Vlad Caba, antrenor HC Odorhei)