Președintele Federației Române de Fotbal la Zalău

Anul 2018 este unul important pentru fotbalul românesc, în data de 18 aprilie fiind programate alegerile pentru funcţia de preşedinte al Federaţiei Române de Fotbal. Cu cele mai marei şanse la ocuparea acestui post sunt Răzvan Burleanu, actualul preşedinte al Federației Române de Fotbal şi Ionuţ Lupescu, fostul component al “Generaţiei de Aur”.

Actualul președinte al Federatie Române de Fotbal, Răzvan Burleanu a vizitat sediul Asocţiaţiei Judeţene de Fotbal Sălaj, unde au purtat o serie de discuţii cu preşedintele Daniel Sabou şi cu secretarul Leontin Moga despre strategia pe care o are în ceea ce priveşte dezvoltarea fotbalului românesc.

La a treia vizită la Zalău, președintele FRF, Răzvan Burleanu spune că este foarte important să știe ce se întâmplă în teritoriu și cum văd conducătorii de asociații fotbalul la nivel județean și național.

„În cei patru ani mi-am dat seama că nu este o singură soluție care să „Salveze Fotbalul Românesc”, trebuie să intervenim în mai multe zone. Cred că cea mai importantă este legată de partea de finanțare, atât din partea autorităților locale cât și din partea mediului privat. Trebuie să intervenim pe plan legislativ, viziunea Federației Române de Fotbal în mandatul meu, a fost că avem nevoie de un cod al sportului, astfel încât să realizăm  un cadru legislativ care să fie pe același palier normativ cu codul fiscal și codul muncii. Câteva modificări s-au făcut însă nu în măsura în care noi ne-am dorit. În 2015 a fost prima modificare, amnistia fiscală prin care s-au șters datoriile tuturor cluburilor sportive din România ca urmare a interpretării convețiilor civile în contractele de muncă, iar a doua modificare din 2015 a fost plata salariilor din fondurile publice. În ianuarie 2016, s-a modificat codul fiscal, prin care cluburile din Liga 1 nu mai plătesc impozit pe venit din banii care vin de la UEFA și o reducere de la 24% la 5%. Una dintre cele mai mari modificări în plan legislativ s-a întâmplat acum două zile, în plenul Camerei Deputaților unde a fost votată această modificare și care oferă cluburilor posibilitatea acelui contract de activitate sportivă care reglementează toate lucrurile care țin de  particularitatea sportului dar și de fiscalitate. După ce președintele României va promulga Legea Sportului vom avea parte de o fiscalitate de aproximativ 30% pe contract de activitate sportivă față de peste 70% pentru contractele de muncă. Cred că acest lucru, este cea mai importantă modificare legislativă de care România avea nevoie. Cu siguranță modificările ar trebuie să fie mult mai multe, dar avem nevoie și de sprijin la nivel de MTS, pentru ca împreună să avem o perspectivă mai amplă asupra sportului.” a declarat Răzvan Burleanu

După vizita de săptămâna trecută a lui Ionuţ Lupescu, primul dintre candidaţii la preşedenţia FRF care a venit în această primăvară la Zalău, vineri a revenit pentru a treia oară și actualul preşedinte al Federaţiei Române de Fotbal. 

[themeum_category category=”stiri” layout=”carousel” title=”” maxpost=”9″]

Citește si...

Doliu în fotbalul românesc!

Redacția

Furați de voyo! Plătești FullHD vezi SD!

Iulian A.

Regula „5+6” se modifică din sezonul următor

Redacția

România va întâlni în premieră Canada, pe 5 septembrie

Redacția

A venit verdictul de la UEFA!

Redacția

A murit fostul selecționer al României, Christoph Daum

Redacția

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More