Rămân doar propunerile cluburilor în atenția FRH

Reprezentanții cluburilor de handbal din România au participat, marți, la întâlnirea cu conducerea Federației Române de Handbal au propus introducerea obligativității ca jumătate dintre sportivii trecuți pe raportul de joc să fie români. Cam atât pentru viitorul handbalului românesc, câteva propuneri, pentru sezonul viitor nu se schimbă nimic, POATE următorul.

„Le mulțumesc foarte mult cluburilor că au răspuns cu promptitudine solicitărilor federației. Scopul este să găsim soluții să devenim mai buni, să vedem cum putem să ajutăm sportivii români, să ajungem cât mai repede la performanțele pe care toți ni le dorim. În primul rând, trebuie să-i determinăm pe sportivii noștri să fie mai responsabili, să-și dorească mai mult performanța, să obținem rezultate la nivel de club și de echipe naționale. Au fost discuții și propuneri pentru a introduce în regulamentele noastre prezența pe raportul de joc a unui număr minim de jucători români. Au fost propuneri pentru 7 și 8 jucători. Și asta s-ar traduce prin 50% dintre jucătorii înscriși pe raportul de joc să fie de naționalitate română. Nu în teren, pe raportul de joc, antrenorii având libertatea să introducă în teren jucătorii care consideră că sunt cei mai pregătiți pentru a obține rezultatul dorit’, a declarat Constantin Din pentru AGERPRES.

Oficialul FRH a afirmat totodată că ținând cont de specificul jocului de handbal modern, antrenorii vor fi nevoiți să ruleze toți jucătorii pe care îi au la dispoziție.

‘Din fericire, în momentul de față, jocul de handbal este foarte dinamic, foarte solicitant, sunt foarte des schimbări și antrenorii apelează la toți jucătorii pe care-i au la dispoziție. Indiferent cât de bine ești pregătit, e foarte greu să faci față și să dai un randament foarte bun pe durata celor 60 de minute de joc. Mai mult de atât, există riscuri foarte mari de accidentări și atunci fiecare club trebuie să țină cont de acest aspect și să ruleze cât mai mult jucătorii pe care îi are la dispoziție’, a adăugat Din pentru sursa citată mai sus.

Citește si...

SCM Rm. Vâlcea s-a calificat în sferturile EHF European League

Redacția

Gloria Bistriţa la al 10-lea eşec în Liga Campionilor

Oana B

Victorie în trei seturi pentru Știința Explorări în fața Arcadei Galați

Redacția

Craiova o bate pe Steaua în trei seturi

Mircea M

Minaur câștigă duelul cu Cisnădie

C. Sabău

Știința Explorări întâlnește sâmbătă vicecampioana României

Ionuț Popa

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More