România a debutat cu o victorie la Campionatul Mondial de tineret din Ungaria

Reprezentativa feminină de tineret Under20 a debutat cu o victorie la Campionatul Mondial din Ungaria, după ce s-a impus în fața selecționatei  Japoniei, scor 32-30. România a câştigat pe final, după ce a fost condusă cu 5 goluri în repriza secundă. Următorul meci al tricolorelor este programat pe data de 4 iulie cu naționalea Paraguayului.

România – Japonia 32-30 

Naționala României face parte din Grupa C, alături de Danemarca, Olanda, Angola, Japonia şi Paraguay.

Raluca Petruş a înscris cinci goluri pentru România în ultimele 12 minute de joc. Portarul echipei Handbal Club Zalău, Raluca Kelemen a reusit șapte parade în ultimele minute ale jocului.

Danemarca a învins Angola cu 25-20, iar Olanda a dispus de Paraguay cu 47-25.

Foto Facebook FRH

[themeum_category category=”stiri” layout=”carousel” title=”” maxpost=”9″]

 

Citește si...

Extremă din Norvegia la Minaur Baia Mare

Redacția

Cursuri obligatorii pentru antrenorii de handbal! FRH mai adaugă o TAXĂ!

Redacția

CSM Târgu Jiu va debuta în noul sezon pe teren propriu, cu CSM Târgu Mureș

Redacția

Program SF în Liga Florilor!

Redacția

S-a stabilit programul Ligii Florilor, ediția 2026-2027

Redacția

Liga Florilor își află programul pentru noul sezon

Redacția

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More