Reprezentativa României va întâlni selectionata Grecia, în barajul pentru Cupa Mondială de fotbal din 2014, potrivit tragerii la sorți efectuate luni, la sediul Federației Internaționale de Fotbal (FIFA), de la Zurich.
Prima manșă se va desfășura pe 15 noiembrie în deplasare, iar returul va avea loc pe 19 noiembrie, la București.
România, care nu a fost cap de serie la tragerea la sorți, a terminat pe locul secund în Grupa D, în timp ce Grecia s-a clasat pe locul al doilea în Grupa G, după Bosnia.
- Portugalia – Suedia
- Ucraina – Franţa
- Grecia – România
- Islanda – Croaţia
Tragerea la sorţi a fost efectuată de fostul internaţional elveţian Alexander Frei şi Gordon Savici, director în cadrul FIFA.
Celelalte baraje sunt: Portugalia — Suedia, Ucraina — Franța și Islanda — Croația, primele echipe urmând să fie gazde în prima manșă.
Cupa Mondială din Brazilia se va desfășura în perioada 12 iunie — 13 iulie 2014.

