duminică, iunie 26, 2022

România, la prima victorie în Liga Naţiunilor

by Redacția

România a obţinut prima victorie în actuala ediţie a Ligii Naţiunilor, 1-0 (1-0) cu echipa Finlandei, sâmbătă seara, pe Stadionul Rapid-Giuleşti din Capitală, în Grupa a 3-a a Ligii B.

Aceasta este prima victorie din mandatul selecţionerului Edward Iordănescu, după un egal şi trei eşecuri.

Puşcaş a ratat un penalty în prima repriză, iar Niţă a fost salvator în mai multe rânduri. Tricolorii au scăpat cu bine după mai multe ratări ale finlandezilor pe final de meci.

„O seară bună pentru noi, o seară pe care o aşteptam şi o căutam şi pe care am găsit-o. Pentru mine cu siguranţă sunt importante cele trei puncte. Este importantă victoria din toate punctele de vedere, pentru că aveam nevoie de ea, dar mai important este că această echipă demonstrează că are caracter, că are valoare şi că are viitor. Nu a fost uşor pentru noi, ne-am reunit în condiţii foarte dificile, cu multe probleme, dar echipa a arătat progrese de la joc la joc. Echipa s-a adunat şi a strâns nu numai trei puncte în clasament, dar a arătat şi mult fotbal. Repriza întâi a fost una deosebită, cu efort, travaliu, calitate. Cred că dacă intram cu 2-0 sau 3-0 la pauză închideam meciul din prima repriză. În repriza a doua am pierdut din energie, am pierdut din putere, din capacitatea de a fi intenşi, dar lucrurile au fost în mare sub control. Totuşi am arătat că ştim să şi suferim dacă este nevoie. Dar una peste alta a fost o seară deosebită”, a declarat Iordănescu în conferinţa de presă de după partida din Giuleşti, AGERPRES.

România – Finlanda 1-0 (1-0)
A marcat: Nicuşor Bancu (30).
George Puşcaş a ratat un penalty în min. 16 (a apărat Jesse Joronen).