Romania locul cinci Campionatul European de handbal feminin tineret

Naţionala de handbal feminin tineret a României  pe locul cinci la Campionatul European din Danemarca, după ce a învins în ultima partidă a competiţiei, reprezentativa Olandei, cu scorul de 31-26.

Rezultatele complete obţinute de tricolorele mici la CE din Danemarca sunt următoarele: 31-22 cu Portugalia, 31-22 cu Slovacia, 22-31 cu Norvegia, 27-20 cu Franţa, 24-28 cu Rusia, 30-24 cu Suedia şi 31-26 cu Olanda.

Duminică se va mai juca finala mică, pentru medalia de bronz, între Danemarca şi Norvegia, dar şi finala mare, pentru medalia de aur, între Rusia şi Ungaria.

Trei echipe au obţinut calificarea automată la Campionatul Mondial de tineret de anul viitor – Danemarca, în calitate de deţinătoare a titlului, plus cele mai bine două clasate echipe la turneul final continental, adică finalistele Rusia şi Ungaria.

Citește si...

Clubul CS Minaur sancționat de FRH

Redacția

Percheziții DNA la Dunărea Brăila!

Redacția

Suspendare și amendă pentru Nicolae FĂT după scandalul de la Cupa României

Redacția

FRH a stabilit locația turneului de baraj pentru menținere / promovare

Redacția

Minaur Baia Mare rămâne fără antrenori

Redacția

Minaur joacă ultimul meci acasă în acest sezon

Redacția

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More