România rămâne neînvinsă la Craiova

Echipa națională a României a câștigat al doilea meci de pregătire consecutiv, 1-0 în fața Suediei, echipă calificată la Campionatul Mondial din vară. Naționala rămâne neînvinsă la Craiova, acolo unde a disputat al șaptelea meci din istorie.

România – Suedia 1-0 (Dorin Rotariu 57)

Unicul gol al partidei a fost marcat de Dorin Rotariu, în minutul 57, aflat la primul său gol pentru prima reprezentativă. Atacantul lui Mouscron fusese introdus pe teren cu doar trei minute mai devreme. El a finalizat la colțul lung, din banda dreaptă, după un dribling în interior.

A fost primul meci al naționalei la Craiova după 14 ani și primul pe noul stadion „Ion Oblemenco”. Tricolorii rămân neînvinși în Bănie, acolo unde au obținut în istorie 5 victorii și două remize.