SCM Râmnicu Vâlcea, învinsă de Gyor cu 29 – 20, în Liga Campionilor

Campioana României, SCM Râmnicu Vâlcea a fost învinsă pe teren propriu de echipa maghiară Gyori ETO KC, cu scorul de 29 – 20,  sâmbătă, în Grupa principală 2 a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Vâlcea a început foarte bine şi a condus cu 2-0 şi 3-1, iar jocul a fost echilibrat în continuare până în minutul 20, 6-6, când echipa maghiară s-a desprins pe tabelă. Campioana Europei a marcat de patru ori la rând şi a intrat la pauză cu un avantaj confortabil, 10-6.

Gyor a dominat repriza secundă şi şi-a mărit constant avantajul, până la nouă goluri la un moment dat, 26-17, echipa oaspete câştigând clar, cu 29-20.

Pentru echipa antrenată de Florentina Pera au marcat Asma Elghaoui 7 goluri, în timp ce de la oaspete Veronica Kristiansen a înscris 9 goluri.

Gyori se află pe primul loc în grupă, cu 13 puncte, fiind urmată de Brest Bretagne Handball, 11 puncte, Buducnost, 6 puncte, SCM Râmnicu Vâlcea, 4 puncte, IK Savehof, 2 puncte, RK Krim Mercator, 2 puncte. Primele patru echipe se califică în sferturi.

Următorul meci vâlcencele vor juca în deplasare la Krim.

Foto SCM RM. Vâlcea Facebook

[themeum_category category=”volei” layout=”latest” title=”” maxpost=”4″]

Citește si...

Constantin Din, după ce s-a cerut un vot de neîncredere împotriva sa

Oana B

Au început jocurile politice și în handbal. Scandal la FRH!

Ionuț Popa

Conducerea FRH se plânge de costurile mari pentru organizarea Campionatului European