Performerele turului al cincilea sunt Unirea Brânceni, Ripensia Timişoara şi ASA Târgu Mureş II. În turul următor s-a mai calificat un alt satelit al unei echipe din Liga 1, Viitorul II
Runda a cincea a Cupei României, faza naţională, ediţia 2015-2016, a luat sfârşit, după disputarea celor 13 meciuri programate pentru ziua de miercuri. Scorul rundei a fost realizat marţi, de UTA Bătrâna Doamnă, care a învins cu 9-0 pe Metalul Reşiţa.
Două dintre partidele acestei tur au ajuns la lovituri de departajare, la Afumaţi şi Târgu Mureş. În primul meci, Academica Clinceni a învins formaţia gazdă, în timp ce, în al doilea, satelitul celor de la ASA (foto) s-a impus în faţa Metalurgistului din Cugir.
De remarcat că patru dintre cele şase echipe care au retrogradat în vară în Liga 2, Rapid, Oţelul, Gaz Metan Mediaş şi Ceahlăul au fost eliminate în această fază a competiţiei.
Tragerea la sorţi a ”16”-imilor are loc vineri
Învingătoarele din turul al cincilea vor fi puse în urne alături de cele 14 echipe care evoluează în actualul sezon al Ligii I şi vor fi împerecheate în 16 meciuri care vor alcătui tabloul fazei ”16”-imilor Cupei.Reprezentanţii celor 32 cluburi calificate în această rundă sunt invitaţi să participe vineri, 11 septembrie, de la ora 12:00, la Casa Fotbalului, în sala ”Nicolae Dobrin”, acolo unde va avea loc tragerea la sorţi.
[themeum_button size=”lg” type=”info” url=”http://www.sportexclusiv.ro/rezultatele-inregistrate-in-turul-al-5-lea-al-cupei-romaniei/” text=”Vezi Rezultatele”]
