A 47-a ediție a Trofeului Carpați la handbal feminin va fi gazduit de Sala Polivalentă din Cluj Napoca în zilele de 20 şi 21 martie.Alături de formația sud-americană Brazilia și de reprezentativa României, vor lua startul alte două formații puternice din Europa, Suedia și Germania.
Brazilia, campioana mondială a confirmat prezenta
Ediția din 2015 ar fi a treisprezecea competitie pe care o găzduiește Clujul, orasul cu traditie in handbalul romanesc.
Suedia e medaliata cu bronz la CE 2014, iar Germania a terminat pe locul 10 la ultimul European din Ungaria şi Croaţia.
În prima zi a competiţiei de la Cluj, disputată după sistemul Final Four, România va juca împotriva Braziliei, iar Suedia va întâlni Germania. A doua zi, învingătoarele vor susţine finala mare, iar învinsele finala mică.
”Suntem fericiţi fiindcă putem oferi publicului român meciuri de asemenea anvergură, într-o sală modernă şi deosebit de frumoasă. Îi aşteptăm într-un număr cât mai mare nu doar pe clujeni, ci şi pe iubitorii handbalului din întreaga ţară.
În acelaşi timp, este un turneu foarte bun pentru selecţionata noastră de handbal feminin în vederea pregătirii dublei cu Serbia, pentru calificarea la Campionatul Mondial. Mii de mulţumiri comunităţii clujene pentru ajutorul dat în organizarea acestui turneu emblematic pentru handbalul românesc şi pentru România.”, a declarat preşedintele Alexandru Dedu pe site-ul Federaţiei Române de Handbal.
Brazilia a reușit în decembrie 2013 să cucerească primul titlu mondial din istorie, la Belgrad, în finala Campionatului Mondial jucată împotriva reprezentativei țării gazdă a turneului, Serbia, pe care a învins-o cu 22-20.Așexandra do Nascimento, de la HCM Baia Mare, a fost atunci cea mai bună marcatoare a finalei, cu 6 goluri.
