UN AN FĂRĂ PATRICK EKENG!

6 mai 2016, o zi tristă în istoria clubului din Ștefan cel Mare, ziua în care s-a despărțit pentru totdeauna de PATRICK EKENG. Introdus în teren în minutul 63 al blestematului meci cu FC Viitorul, PATRICK EKENG s-a prăbușit pe gazon câteva minute mai târziu și a plecat, în tricoul alb-roșu cu numărul 14, într-o lume mai bună cu CĂTĂLIN HÎLDAN, FLOREA DUMITRACHE, frații ION și LICĂ NUNWEILLER, SANDU CUSTOV, MIȘA KLEIN, CONSTANTIN FRĂȚILĂ, NELU STĂNESCU și alți mari fotbaliști care au scris istoria clubului nostru.

A trecut un an fără numărul 14, un an în care am plâns și am cântat pe toate stadioanele în memoria lui PATRICK EKENG.
Inima ta s-a oprit, dar inimile tuturor dinamoviștilor bat pentru tine în fiecare zi!Nu te vom uita niciodată, PATRICK EKENG, este mesajul echipei Dinamo.

Despre PATRICK EKENG

Născut pe 26 martie 1990, PATRICK CLAUDE EKENG EKENG, pe numele său complet, a debutat ca fotbalist profesionist la Canon Yaoundé în Camerun, și-a început cariera în Europa la clubul francez Le Mans și a mai jucat pentru Rodez (Franța), Lausanne (Elveția), Cordoba FC (Spania) și FC Dinamo București.
Iată, mai, jos cariera regretatului fotbalist dinamovist:

2009: Canon Yaoundé (Camerun)
2009-2010: Le Mans B (Franța)
2010-2011: Le Mans B (Franța)
2010-2011: Rodez (Franța)
2011-2012: Le Mans (Franța) / Le Mans B (Franța)
2012-2013: Le Mans (Franța) / Le Mans B (Franța)
2013-2014: Lausanne (Elveția)
2014-2015: Cordoba CF (Spania 1)
2015-2016: FC Dinamo București (România 1)

12 meciuri în toate competițiile a adunat PATRICK EKENG pentru echipa din Ștefan cel Mare.

1 gol a marcat PATRICK EKENG pentru Dinamo, în manșa a doua a semifinalelor Cupei României, scor 2-2 cu FCSB. Cu golul senzațional reușit în minutul 51, a contribuit decisiv la calificarea dinamoviștilor în finală!

14 partide a jucat PATRICK EKENG în tricoul spaniolilor de la Cordoba, în Primera Division.

2 selecții a avut PATRICK EKENG pentru prima reprezentativă a Camerunului.

34 de meciuri a jucat PATRICK EKENG pentru Le Mans în liga a doua a campionatului francez.

[themeum_category category=”handbal” layout=”carousel” title=”Handbal” maxpost=”9″] [themeum_category category=”volei” layout=”carousel” title=”Volei” maxpost=”9″]