Victorie pentru FCSB în Europa Conference League

FCSB a câștigat, scor 1-0, prima manșă a turului 2 preliminar al UEFA Europa Conference League, împotriva celor de la FC Shakhter Karagandy și a făcut, astfel, un prim pas spre calificarea în faza următoare a competiției.

Andrei Cordea a adus victoria roș-albaștrilor cu un șut din afara careului, expediat în minutul 38. Aceasta a fost prima reușită a atacantului venit în această vară de la Academica Clinceni.

În altă ordine de idei, în această partidă s-a consemnat revenirea lui Florinel Coman în echipă, atacantul fiind absent în ultimele luni, din cauza unei accidentări. În plus, tinerii Alexandru Musi și Ianis Stoica au evoluat pentru prima dată în cupele europene, cei doi intrând în repriza a doua, în locul lui Ionuț Vînă, respectiv Olimpiu Moruțan.

Manșa secundă este programată joia viitoare, începând cu ora 17:00 (ora României), la Karaganda, în Kazahstan. Până atunci, însă, FCSB va primi duminică vizita celor de la Universitatea Craiova, într-o partidă contând pentru a doua etapa a Ligii 1.

FCSB – FC SHAKHTER KARAGANDY 1-0 (1-0)
A marcat: Cordea 38

FCSB: Vlad – V. Creţu, A. Creţu, Cristea, Radunovic – Moruţan (Stoica ’46), Ov. Popescu, Vînă (Musi ’46) – Cordea (Dumitru ’90+1), Tănase, Oct. Popescu (F. Coman ’71).

Antrenor: Dinu Todoran

Shakhter Karagandy: Shatskly – Gabyshev (Kybyray ’66), Khozin, Graf, Buivolov, Atanaskoski – Mitosevic, Mawutor (Tattybayev ’78), Bakaev – Shikavka (Rustemovic ’66), Najaryan (Omirtayev ’59).