Victorie pentru Stiinta Explorari in meciul doi al play-off-ului la volei masculin

Stiinta Explorari a invins  Unirea Dej cu 3-1, in meciul al doilea din faza 1 a play-off-ului si a egalat scorul la meciuri, 1-1.

Stiinta Explorari Baia Mare – Unirea Dej 3-1 (22, 15, -19, 27)

stiinta baia mareIn prima intalnire, Unirea Dej s-a impus pe teren propriu cu 3-0. Jucand presati de importanta meciului, baimarenii au inceput destul de crispat partida si s-au vazut condusi cu 12-9. Cuciureanu si Negrean au servit in continuare bine si gazdele au revenit la conducere 14-13, pe care nu au mai cedat-o pana la finalul setului, castigat cu 25-22.

In setul secund, echilibrul s-a mentinut doar pana la scorul de 12-11, dupa care Stiinta Explorari a jucat foarte exact, impunandu-se la un scor categoric, 25-15. Oaspetii si-au revenit in setul al treilea, pe care l-au inceput cu 5 puncte consecutive. In continuare baimarenii s-au straduit sa revina in joc, dar n-au reusit si Unirea Dej si-a adjudecat setul cu 25-19.

Ultimul set a fost si cel mai disputat. Gazdele au condus cu 14-8, dar in continuare au atacat slab, cu teama, si oaspetii au egalat la 15. Mai mult, dejenii au avut si doua mingi de set, dar intr-un final tensionat, baietii antrenati de Marius Botea si Sorin Pop au gasit resursele necesare sa castige setul cu 29-27.

Echipa care se va califica in semifinalele campionatului se va decide duminica, 17 martie, la Dej, cand cele doua echipe se vor intalni de la ora 17:00.

Stiinta Explorari: Raileanu, Negrean, Pastean, Cusiureanu, Tutea, Hoboth, Tofan (libero). Au mai jucat: Mititelu, Socaciu si Veber. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop

Unirea Dej: Dascalu, Tofan, Coasa, Cuk, Ristic, Badea, B. Rus. Au mai jucat: Farcas si D. Rus. Antrenori: Victor Lazar si Tiberiu Szilagy