Arcada Galați se impune la Craiova după cinci seturi! arcada galati

Arcada Galați se impune la Craiova după cinci seturi!

Campioana României a fost învinsă acasă de Arcada Galați, scor 3-2, după două ore și 18 minute de joc în prima etapă din cadrul fazei a doua a ligii naționale la volei masculin după ce SCMU Craiova a condus cu 2-0.

SCMU Craiova – Arcada Galați 2-3 (25:20, 26:24, 23:25, 24:26, 13:15 )

Campioana s-a impus în primul set, 25:20 după un joc bun. În al doilea set oltenii au condus cu 18-10 dar au fost egalați la 24 după un joc spectaculos, setul a fost închis de campioană 26-24. Surprinzător Arcada a revenit și s-a impus în următoarele două seturi la 23 și 24, după un joc echilibrat, cu numeroase faze controversate. În setul cinci Arcada a jucat mai bine și s-a impus la 13.

După acestă victorie Arcada Galați s-a apropiat de SCMU Craiova la două puncte. În următoarea etapă Craiova primește vizita Tricolorului care vine după o înfrângere la Zalău, în timp ce Arcada întâlnește CSM București.

Rezultatele etapei:

Locurile 1/6

Steaua București – CSM București

Municipal Zalău – Tricolorul Ploiești 3-1 (25:17, 22:25, 25:19, 25:20)

Locurile 7-12

Volei Caransebeș – U Cluj 3:0 (25:23, 31:29, 25:22)

Știința Bacău – Unirea Dej 3:1 (25:23, 21:25, 25:18, 25:20)

Știința Explorări Baia Mare – VCM LPS Piatra Neamț 3:1 (25:16, 21:25, 25:13, 25:20)