CSM Târgu Jiu învinsă în deplasarea de la Ciuc

SM Târgu Jiu a pierdut partida disputată sâmbătă, 22 octombrie, în deplasare, pe terenul echipei CSM Miercurea Ciuc. Gazdele s-au impus cu 92-87. Partida a contat pentru etapa a-4-a din Liga Naţională de Baschet Masculin. ”Întreaga responsabilitate pentru acest rezultat este a mea, nu am reușit poate să-i focusez pe jucători la importanţa acestui meci”, a declarat la finalul partidei antrenorul gorjean, Claudiu Alionescu.

La capătul unui meci pe care l-au controlat aproape 35 de minute şi în care s-a înscris la foc automat, baschetbaliştii gorjeni au cedat pe final de partidă în confruntarea de la Miercurea Ciuc. În primele două sferturi, baschetbaliştii gorjeni au dominat meciul şi au fost în permanenţă la conducere pe tabela de marcaj. Gazdele au dat semne de revenire după pauză, dar băieţii lui Claudiu Alionescu şi-au menţinut avantajul pe tabelă şi după sfertul trei. Avantaj pe care gruparea gorjeană avea să-l piardă la jumătatea ultimului act, după ce a condus ostilităţile din teren timp de 35 de minute. ”Este frustrant să pierdem un meci pe care l-am controlat în totalitate, timp de 35 de minute”, a declarat  Claudiu Alionescu pentru site-ul ofifial al clubului.

Jocul echipei gorjene a fost unul cu două aspecte total opuse. Din punct de vedere ofensiv, jucătorii lui Claudiu Alionescu au făcut un meci excelent, însă din punct de vedere defensiv, lucrurile nu au stat deloc bine pentru gorjeni primind peste 90 de puncte, astfel, evoluţia slabă pe faza de apărare a făcut până la urmă diferenţa în acest meci. Claudiu Alionescu a luat pe umerii lui responsabilitatea acestui eșec.

”Întreaga responsabilitate pentru acest rezultat este a mea, nu am reușit poate să-i focusez pe jucători la importanţa acestui meci. Este frustrant să pierdem un meci pe care l-am controlat în totalitate, timp de 35 de minute. Am marcat 87 de puncte în deplasare și nu a fost de ajuns să câștigăm, chiar dacă știam că Miercurea Ciuc este o e echipă mult mai puternică pe teren propriu. Dacă am avut o zi bună din punct de vedere ofensiv, am avut o zi dezastruoasă din punct de vedere defensiv. Una peste alta, nu avem nicio scuză pentru această înfrângere, într-un meci pe care, încă odată o spun, l-am controlat aproape în totalitate”, a a spus Claudiu Alionescu pentru sursa citată mai sus.

La al doilea său meci în Liga Naţională, Xavier Cannefax a fost cel mai bun marcator al grupării gorjene. Americanul, recent legitimat la CSM Târgu Jiu, a totalizat 17p, 1 recuperare şi 5 pase decisive. El a fost urmat de Dylan Frye cu 15p, 5 recuperări şi 5 pase decisive. Căpitanul Porter Troupe a strâns 11p, 5 recuperări şi un asist. Tot 11p a marcat şi Shamiel Stevenson, în timp ce Andriy Agafonov şi Tyler Creammer au contribuit fiecare cu câte 10p. Pe lista marcatorilor şi-a trecut numele şi Camil Berculescu, cu 7p, 4 recuperări şi 4 pase decisive, dar şi Andrei Gheorghe, cu 6p.

După Miercurea Ciuc, pentru CSM Târgu Jiu urmează alte două deplasări. Pe 29 octombrie, gorjenii vor juca pe terenul echipei CSM Ploieşti. Urmează apoi o pauză în Liga Naţională, după care, pe 19 noiembrie, CSM Târgu Jiu va evolua pe terenul echipei U BT Cluj-Napoca. Conform programării din Liga Naţională, echipa lui Claudiu Alionescu va reveni în Sala Sporturilor din Târgu Jiu abia pe 26 noiembrie, pentru meciul cu FC Argeş Piteşti.