Cupa Challenge: Municipal Zalău – Benfica Lisabona azi de la ora 18.00

Duelul european continuă la Zalău miercuri de la ora 18.00 când este programată partida retur din  Cupa Challenge între campioana României, Volei Municipal Zalău și campioana Portugaliei, Benfica Lisabona. În tur Benfica s-a impus cu scorul de 3-1.

„Sperăm să întoarcem rezultatul de la Lisabona unde am făcut un joc bun, puțin umbrit de arbitrajul de acolo. Așteptăm publicul să fie alături de noi. Trebuie să ne impunem cu 3-0 ori 3-1 și să forțăm calificarea în „setul de aur” pentru suporterii noștri” a declarat Marian Constantin

„Ne așteptăm ca zălăuanii să fie mai motivați dupa meciul de la Lisabona. Cunoaștem echipa și suntem pregătiți pentru un meci intens. Municipal Zalău are un serviciu foarte agresiv, cu o traiectorie foarte ciudată  care ne-a creat foarte multe dificultăți. Sperăm să avem o recepție bună și să avem un joc bun la Zalău.” a declarat José Antonio PEREIRA JARDIM pentru site-ul oficial al clubului portughez.

Campioana României, Volei Municipal Zalău a reușit surpriza în urmă cu două sezoane, în Cupa CEV,  eliminând echipa Galatasaray Istanbul după „setul de aur”. Câștigătoarea se va califica în 16-imile de finală unde va întâlni echipa austriacă Holding Gratz.