Fără surprize în prima zi de la EURO

Favoritele s-au impus în prima zi a Campionatului European de handbal feminin 2024, competiție care se desfăşoară de joi până pe 15 decembrie în Austria, Ungaria şi Elveţia.

În Grupa A, Ungaria a învins echipa Turciei, antrenată de românul Costică Buceschi, cu 30-24. În alt meci din grupă, Suedia a dispus de Macedonia de Nord cu 28-18, Nathalie Hagman (SCM Râmnicu Vâlcea) marcând 9 goluri pentru scandinave. Sara Ristovska (Rapid Bucureşti) a reuşit 3 goluri pentru învinse.

Spania a întrecut Portugalia cu 30-24, în Grupa C, în timp ce Franţa a surclasat Polonia cu 35-22.

În Grupa E, Austria s-a impus cu 37-24 în faţa Slovaciei, iar Norvegia, campioana europeană en titre, a învins Slovenia cu 33-26.

La Campionatul European 2024, echipa României va evolua în Grupa B, alături de Cehia (pe care o va întâlni pe 29 noiembrie), Muntenegru (1 decembrie) şi Serbia (3 decembrie).

Cea de-a 16-a ediţie a EHF EURO la feminin se desfăşoară cu participarea a 24 de echipe, cu opt mai multe decât la ediţiile precedente.

România a participat de 14 ori la Campionatul European feminin, obţinând o singură medalie, de bronz, în 2010.

La ediţia din 2022 (Muntenegru, Macedonia de Nord, Slovenia), România a ocupat locul 12.

Sursa AGERPRES

Citește si...

Clasament marcatoare Liga Florilor după 9 runde

Mircea M

Craiova pierde în Belgia cu Greenyard Maaseik.

Redacția

Victorie pentru gălățeni cu Levoranta Sastamala, în preliminariile Challenge Cup

Ionuț Popa

Două echipe românești intră în turul doi al Cupei Challenge

Redacția

Minaur are meci greu cu Slatina

Redacția

Bogdan Tănase înaintea jocului de la Ljubljana

Ionuț Popa

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More