Florian Ţicu, sportivii români sunt competitivi şi că diferenţa la competiţii este făcută de echipamente

Secretarul general al Federaţiei Române de Bob şi Sanie, Florian Ţicu, susţine că sportivii români sunt competitivi şi că diferenţa la competiţii este făcută de echipamente, el precizând că echipajul României s-ar putea clasa în primele şase poziţii dacă ar concura cu bobul Germaniei.

bob1-1391189793

În concursurile de bob de la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci, România va fi reprezentată de Nicolae Istrate / Florin Crăciun la dublu masculin, Maria Constantin / Andreea Grecu la dublu feminin şi constănţeanul Andreas Neagu, Paul Muntean, Dănuţ Moldovan şi Bogdan Otavă la proba de 4 masculin.

„De la Istrate şi Crăciun, sperăm să încheie în primele zece locuri, deşi suntem conştienţi că e foarte greu. În ceea ce priveşte echipajul de patru masculin şi cel de dublu feminin, ne-am propus să încheie în primele 15″, a declarat secretarul general al Federaţiei Române de Bob şi Sanie, Florian Ţicu, citat de Mediafax.

Oficialul federal afirmă că sportivii români, deşi puţin cunoscuţi publicului larg, au capacitatea de a scoate rezultate mult mai bune, însă echipamentele pe care le folosesc nu sunt la nivelul concurenţei.

„Dacă am avea un bob de top, de genul celui pe care concurează echipajul Germaniei, am fi în primele şase locuri. Materialul uman din România este la nivel competitiv. Dar la bob diferenţa e făcută de materiale, de echipamente, de pregătire, adică de buget până la urmă. Startul la bob este peste 50 la sută din economia cursei, restul e mâna pilotului şi materialul, bobul. Iar cu starturile suntem acolo cu ei, apoi vine partea materială. De asta pot să spun că având un bob ca al germanilor, cred că la Soci am putea încheia şi noi în primele şase locuri. Un alt argument pe care mă bazez este faptul că, în competiţiile de tineret, unde echipamentele sunt cam la acelaşi nivel, stăm mai bine. De exemplu, fetele noastre la echipajul de doi sunt cele mai tinere sportive calificate în concursul de bob de la JO. Ele au venit pe locul cinci la Campionatul Mondial de tineret, au lăsat în spate nemţoaice, elveţience, italience. Deci, la tineret, unde nici celelalte federaţii nu dau sportivilor echipamente de top, ci boburi pe care seniorii le-au folosit în anii precedenţi, suntem pe cinci. Dar apoi, la seniori, se rupe totul. Intervin alţi factori, e alt nivel, iar federaţiile de afară dau sportivilor ce au mai bun. Ei investesc milioane de euro”, a explicat Ţicu.

Citește si...

David Popovici AUR la 100 m liber, la Mondiale!

C. Sabău

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 200 m liber, la Mondiale

Ionuț Popa

Daron Russell, noul fundaș al echipei UBT Cluj-Napoca

Oana B

Situație tulbure pentru atletismul românesc!

Oana B

U BT-Cluj Napoca la al doilea transfer!

Oana B

Vicecampioana olimpică Ileana Silai a încetat din viață la 83 de ani

Ionuț Popa

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More