Halep se califică în sferturile de finală de la Shenzhen și rămâne numărul 1 mondial!

Simona Halep a învins-o în trei seturi pe chinezoaica Ying Ying Duan, ocupanta locului 91 WTA, scor 3-6, 6-1, 6-2, în optimile de finală de la Shenzhen.

În urma acestei victorii  Halep va rămâne locul 1 mondial cel puţin trei săptămâni. La primul turneu de Mare Şlem al anului, Australian Open, Simona pornește din postura de favorită .

“Trebuie să joc și să îmi găsesc ritmul, nu a fost deloc ușor, chiar dacă am câștigat. A fost un meci greu. Îmi doresc sa câștig trofee, dar mă gândesc doar la următorul meci” a declarat Simona la finalul partidei cu Duan

În sferturile de finală, Simona o va întâlni pe bielorusa Aryna Sabalenka care a invins-o în turul precedent pe Danka Kovinic, scor 6-1, 6-0.