Handbalul masculin românesc a fost la un pas de obține un rezultat bun în preliminariile Campionatului European din 2018. Meciul dintre România și Serbia s-a disputat în Sala Polivalentă ”Lascăr Pană” din Baia Mare, în minutul 20, s-a stins lumina la scorul de 8-8, pe zona semicercului nostru și partida a fost oprită preț de câteva minute bune.
România a fost învinsă de echipa Serbiei cu scorul de 23-22, în Grupa a 2-a a preliminariilor EURO 2018, după un gol primit în ultima secundă. Nenadic a adus victoria oaspeților, cu un gol marcat în ultima secundă după un meci foarte echilibrat și spectaculos. Ghionea a reușit să înscrie 8 goluri, în timp ce de la oaspeți s-a remarcat Nenadic cu șapte reușite.
În Grupa a 2-a a preliminariilor EURO 2018, Belarus se află pe primul loc, cu 4 puncte, partida retur dintre Serbia și România e programat pe 7 mai.
Clasament
| # | Team | T | W | D | L | Goluri | Diff | Pct |
| 1 | Belarus | 3 | 2 | 0 | 1 | 91:76 | 15 | 4 |
| 2 | Romania | 3 | 2 | 0 | 1 | 76:69 | 7 | 4 |
| 3 | Serbia | 3 | 2 | 0 | 1 | 87:90 | -3 | 4 |
| 4 | Polonia | 3 | 0 | 0 | 3 | 87:97 | -19 | 0 |
Primele două clasate și cea mai bună formație de pe locul al treilea în cele șapte grupe se vor califica la turneul final din Croația, programat între 12 și 28 ianuarie 2018.
[themeum_category category=”volei” layout=”carousel” title=”Volei” maxpost=”9″] [themeum_category category=”stiri” layout=”carousel” title=”Noutati” maxpost=”9″]
