Jocurile Olimpice de la Rio au fost declarate închise

Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro au fost declarate închise de către președintele Comitetului Internațional Olimpic, germanul Thomas Bach, la finalul ceremonia de închidere, desfășurate duminică, sub o ploaie insistentă, pe Stadionul Maracana.

În debutul ceremoniei, după o incursiune în muzica și dansul tradițional brazilian, și după intonarea imnului Braziliei de către 27 de copii, au pătruns în arenă purtătorii drapelelor delegațiilor participante și apoi, spre deosebire de ordinea alfabetică obișnuită, sportivii participanți au intrat pe Maracana amestecat, simbol al diversității.

A fost inaugurat cu acest prilej canalul de televiziune al Comitetului Internațional Olimpic (CIO).

Un moment tradițional care a urmat spectacolului a fost premierea probei masculine de maraton, de către președintele CIO, Thomas Bach, și de președintele Federației Internaționale de Atletism (IAAF), Sebastian Coe.

Au fost prezentați noii membri ai Comisiei Sportivilor din cadrul CIO, Britta Heidemann, Daniel Gyurta, Ryu Seung-min, Sarah Walker și Elena Isinbaeva.

Stingerea flăcării olimpice și Jocurile de artificii au pus punct ceremoniei de închidere a Olimpiadei de la Rio, pe ritmuri de carnaval.

La ediția a 31-a a Jocurilor Olimpice de vară, de la Rio de Janeiro, au participat peste 11.000 de sportivi și 205 țări, plus o delegație a sportivilor refugiați și una a sportivilor care au evoluat sub drapelul olimpic, care au evoluat la 306 probe din 28 de sporturi. România, care a participat cu o delegație de 96 de sportivi și 7 rezerve, la 15 sporturi. Portdrapelul delegației noastre la ceremonia de deschidere a fost gimnasta Cătălina Ponor, triplă campioană olimpică în 2004, la Atena, iar la ceremonia de închidere a fost spadasina Simona Pop, campioană olimpică la Rio cu echipa.

România a ocupat locul 47 în clasamentul pe medalii la Rio, cea mai slabă clasare a sa la Olimpiadele postbelice, cu cinci medalii, aur pentru echipa feminină de spadă, argint obținut de tenismenii Florin Mergea și Horia Tecău la dublu masculin, bronzul luat de Gabriel Sîncrăian la haltere (cat. 85 kg), de canotoarele de la 8+1 (Roxana Cogianu, Ioana Strungaru, Mihaela Petrilă, Iuliana Popa, Mădălina Bereș, Laura Oprea, Adelina Boguș, Andreea Boghian și Daniela Druncea) și Albert Saritov (lupte libere, cat. 97 kg).

În clasamentul pe medalii, primul loc a fost ocupat de delegația Statelor Unite, cu 46 de medalii de aur, 37 de argint, 38 de bronz (121 în total), urmată de Marea Britanie (27-23-17), China (26-18-26) etc.

Citește si...

U-BT Cluj-Napoca, învinsă de Buducnost în faza Top 8 din ABA League

Redacția

Dinamo câștigă după cinci seturi duelul de la Zalău

Iulian A.

Antrenoare nouă la CSM București

Redacția

David Popovici AUR la 100 m liber, la Mondiale!

C. Sabău

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 200 m liber, la Mondiale

Ionuț Popa

Daron Russell, noul fundaș al echipei UBT Cluj-Napoca

Oana B

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More