Municipal Zalău învinge Steaua București după cinci seturi. Ardelenii revin pe primul loc!

Ardelenii s-au impus după cinci seturi în fața echipei Steaua București, în Sala Sporturilor ”Unirea Dobroești” din capitală, la capătul unui meci spectaculos pe durata a două ore și 7 de minute de joc și au revenit pe primul loc în clasamentul ligii naționale.

Steaua București – Municipal Zalău 2-3 (22:25, 25:23, 25:23,16:25, 15:17)

Duelul primelor două clasate din Divizia A1 a s-a decis în setul decisiv. Steaua se afla pe primul loc înaintea acestei partide. Bucureștenii au condus cu 14-10 în setul decisiv şi au fost la un punct de câștigarea partidei. Roş-albaştrii s-au văzut egalați după o serie de blocaje senzationale, scor 14-14,  au mai fost la un punct de victorie, dar ardelenii au revenit după un joc excepțional şi au închis partida, scor 17-15.

Steaua: Nemanja Cubrilo 12 puncte, Nicolae Ghionea 5, Milan Peric 14, Ivan Kostic  6, Razvan Valcelean 11, Mihai Gheorghita 1, Almansa Jorge 1, Matei Ciprian 5, Szabolcs Nemeth 17, Muscina Alexandru 1.

Zalău: Dal Bosco Leonardo 12 puncte,  Mihalcea Razvan 13 puncte și șase blocaje, Linz Karel  14, Cuciureanu Vlad 9, Gontariu Adrian  19, Valkiers Matthias  1.

După această victorie Municipal Zalău trece pe primul loc în clasamentul ligii naționale cu 58 de puncte fiind urmată de Roș-albaștrii cu 57 de puncte.

„Într-adevăr, am arătat că suntem o echipă valoroasă și am revenit. Am stat bine în teren, am fost tari și am câștigat”a declarat pentru digisport Adrian Gontariu.

„Mie în primul rând îmi pare rău că am pierdut acasă, asta mă deranjează. Anul acesta ne-am propus să nu pierdem pe teren propriu. Fiecare punct contează” a precizat la digisport antrenorul Stelei, Bogdan Tănase.

Rezultatele etapei a doua Locurile 1/6

CSM București – Arcada Galați 0-3 (21:25, 19:25, 17:25)

Tricolorul Ploiești – SCMU Craiova 3-2 (24:26, 25:19, 22:25, 25:21, 17:15

În următorul meci Municipal Zalău primește vizita echipei CSM București pe 25 martie de la ora 18.00, în timp ce SCMU Craiova joacă acasă cu Steaua.

[themeum_button size=”lg” type=”info” url=”https://www.sportexclusiv.ro/programul-si-rezultatele-fazei-a-doua-a-ligii-nationale-la-volei-masculin/” text=”REZULTATE”] [themeum_button size=”lg” type=”success” url=”https://www.sportexclusiv.ro/clasament-volei-masculin/” text=”CLASAMENT”]

[themeum_category category=”handbal” layout=”carousel” title=”Handbal” maxpost=”9″] [themeum_category category=”stiri” layout=”carousel” title=”Noutați” maxpost=”9″]