O delegație a Comitetului Internațional Olimpic (CIO) va face o vizită oficială la Calgary, în Canada, pentru a discuta despre o posibilă candidatură a orașului pentru găzduirea Jocurilor Olimpice și Paralimpice de Iarnă din 2026 informează COSR.
Delegația din care face parte și Christophe Dubi, director executiv al CIO pentru Jocurile Olimpice, este rezultatul atitudinii proactive a CIO în ceea ce priveste orașele gazdă, avand în vedere ca procesul de candidatura va începe în luna octombrie a acestui an.
Calgary este unul din cele sapte potentiale gazde ale JO de Iarna din 2026, pe aceasta lista regasindu-se si orasele Sion (Elvetia), Sapporo (Japonia), Stockholm (Suedia), Salt Lake City, Denver sau Reno (Statele Unite ale Americii).
Data limita de depunere a dosarelor de candidatura este luna ianuarie a anului 2019.
Foto facebook
[themeum_category category=”handbal” layout=”carousel” title=”” maxpost=”9″]
