Clubul gorjean va începe sezonul 2017-2018 cu o penalizare de trei puncte, în cazul în care echipa va rămâne în Liga I, informează Comisia pentru acordarea licenței cluburilor – instanța de fond, din cadrul Federației Române de Fotbal.
”Clubul Sportiv Pandurii Lignitul Tg. Jiu – deducere a 3 puncte din clasamentul sezonului regulat al Ligii I, ediția 2017-2018”
[themeum_alert close=”no” type=”info” title=””]
La data de 19 mai 2017, Comisia pentru acordarea licenței cluburilor – instanța de fond – a acordat, la propunerea Administrației de licențiere din cadrul FRF, licența de Liga I cu sancțiuni pentru încălcarea criteriului financiar, următoarelor cluburi:
1. Asociația Fotbal Club ASA 2013 Târgu Mureș – deducere a 6 puncte din clasamentul sezonului regulat al Ligii I, ediția 2017-2018;
2. Clubul Sportiv Pandurii Lignitul Tg. Jiu – deducere a 3 puncte din clasamentul sezonului regulat al Ligii I, ediția 2017-2018
se arată în comunicatul FRF
[/themeum_alert]
Sancțiunile dictate de Comisia de licențiere se vor aplica numai cluburilor care vor participa la campionatul național Liga I, în sezonul competițional 2017-2018.
Liga Profesionistă de Fotbal va fi înștiințată de Administrația de licențiere a FRF, despre sancțiunile aplicate cluburilor licențiate care vor participa la campionatul național Liga I, în sezonul competițional 2017-2018.
Foto Pandurii Facebook
[themeum_category category=”stiri” layout=”carousel” title=”Noutati” maxpost=”9″] [themeum_video layout=”0″ title=”video” maxnum=”9″][/themeum_video]
